Afganci, ktorí potrebujú ochranu, by preto mali byť presídlení iba vtedy, ak im krajiny EÚ dobrovoľne ponúknu miesta. Vyplýva to zo záverov utorkového mimoriadneho zasadnutia Rady EÚ v zložení ministrov vnútra. Správu priniesla agentúra DPA.
"Malo by sa zabrániť stimulom pre nelegálnu migráciu," uvádza sa v spoločnom vyhlásení prijatom na mimoriadnom stretnutí v Bruseli.
EÚ uviedla, že bude radšej spolupracovať s krajinami v okolí Afganistanu na posilnení ich kapacít v otázke zabezpečenia ochrany a dôstojných podmienok pre utečencov. Brusel sa zároveň pripravuje na dôslednú ochranu hraníc.
"Na základe získaných skúseností je EÚ odhodlaná konať spoločne, aby zabránila opakovaniu nekontrolovaných rozsiahlych migračných tokov, ktorým sme v minulosti čelili," uvádza sa v spoločnom vyhlásení.
Luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn pôvodne žiadal, aby EÚ prijala silnejšie záväzky v otázke presídľovania Afgancov utekajúcich pred radikálnym islamistickým hnutím Taliban, ktoré prevzalo kontrolu nad Afganistanom. S tým ostro nesúhlasil napríklad nemecký minister vnútra Horst Seehofer.
"Pán Asselborn by sa mal trochu bližšie pozrieť na problémy, ktoré majú veľké krajiny v Európskej únii. Nehovoríme tu o niekoľkých stovkách (Afgancov), ale o tisíckach," povedal Seehofer.
Ministri EÚ sa napokon zhodli na tom, že presídľovanie sa môže uskutočniť len na dobrovoľnom základe, pričom sa budú uprednostňovať zraniteľné osoby, ako sú ženy a deti. Asselborn ustúpil aj po tom, ako Európska komisia prisľúbila zorganizovať v septembri fórum o presídľovaní utečencov, na ktorom môžu štáty EÚ oznámiť konkrétne počty ľudí, ktorých sú ochotné prijať.