Bidenova administratíva v oznámení Kongresu uviedla, že balíček pomoci Ukrajine je nevyhnutný v súvislosti s „výrazným zvýšením ruskej vojenskej aktivity pozdĺž jej hraníc“ a tiež v súvislosti s mínometnými útokmi, porušovaním prímeria a ďalšími provokáciami.
Zelenskyj sa s Bidenom stretne počas návštevy Bieleho domu, ktorá - ako administratíva dúfa, ukáže podporu ukrajinskej suverenite zoči-voči ruskej anexii Krymu a podpore ozbrojených separatistov na východe krajiny. Biely dom tiež informoval, že Biden má v úmysle posmeliť Zelenského v jeho snahách o boj proti korupcii v krajine.
Na druhej strane sa očakáva, že Zelenskyj v rozhovore s Bidenom pripomenie rozhodnutie Washingtonu nezablokovať výstavbu plynovodu Nord Stream 2, ktorý obchádza Ukrajinu a Zelenskyj ho označuje za silnú geopolitickú zbraň Ruska.
Pentagón v marci oznámil balíček vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 125 miliónov dolárov, vrátane dvoch ozbrojených hliadkových člnov na pomoc s ochranou teritoriálnych vôd krajiny.
Vojenská pomoc Ukrajine sa v čase administratívy bývalého prezidenta Donalda Trumpa stala politicky problematickou, keď sa na verejnosť dostali informácie, že sa Trump vyhrážal jej zadržaním s cieľom vynútiť si vyšetrovanie Bidena a jeho syna Huntera. Práve to napokon viedlo k prvému procesu impeachmentu Trumpa, ktorého však Senát vo februári 2020 oslobodil.