Hydrológovia evidujú vzostup na Dunaji, na tokoch v povodí horného Váhu, na Latorici, dolnom Laborci, Bodrogu a Poprade, v povodí hornej Nitry i na hornom Hrone a jeho prítokoch.
Podľa predpokladaného vývoja meteorologickej situácie však očakáva Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na Dunaji i na Latorici vzostup. "Na ostatných tokoch ustálenosť až pokles, na tokoch v povodí horného Váhu pokles až výrazný pokles vodných hladín," spresnil ústav na sociálnej sieti.
V severných regiónoch Slovenska zaznamenal v uplynulých hodinách zrážky trvalého a miestami aj výdatného charakteru. "Najmä v povodiach horného Váhu a Popradu spadlo ďalších 20 až 40, ojedinele do 60 milimetrov. Vzhľadom na prevládajúce prúdenie sa ešte vyššie úhrny vyskytli na návetriach, maximálny zaznamenaný úhrn – 77 milimetrov bol na Skalnatom plese," uviedol SHMÚ. V južnej polovici krajiny denné úhrny nepresiahli desať milimetrov.
Pre množstvo spadnutých zrážok a nasýtenosť povodí (v povodiach na severe Slovenska prší už niekoľko dní za sebou) SHMÚ v utorok (31. 8.) vo večerných a nočných hodinách zaznamenal dosiahnutie prvého až tretieho stupňa povodňovej aktivity na viac ako 20 vodomerných staníc v povodí horného Váhu a Popradu.
"Tretí stupeň povodňovej aktivity je aktuálne v Jablonke v Poľsku na Pekielniku, druhý stupeň v Oravskej Polhore na Polhoranke a v Jablonke v Poľsku na Čiernej Orave. Po výraznom vzostupe vodné hladiny kulminujú, respektíve postupne mierne klesajú," spresnil SHMÚ.
Druhý stupeň výstrahy pred povodňami z trvalého dažďa aktuálne platí v okrese Námestovo. Prvý stupeň výstrahy je vyhlásený v okresoch Čadca, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa.