Kovaříkovo rozhodnutie ocenil jeho priamy nadriadený, minister vnútra Roman Mikulec. „Vážim si, že pristúpil k takémuto kroku napriek tomu, že som, rovnako ako on, presvedčený, že sa nedopustil žiadneho protiprávneho konania. Moju dôveru má a vždy mal,“ reagoval Mikulec. O Kovaříkovom obvinení má naďalej zásadné pochybnosti. „Som presvedčený, že toto obvinenie bolo účelové,“ uvádza Mikulec.
Nahradí ho Maškarová
Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej sa dalo takéto rozhodnutie čakať. „Bolo by ťažko obhájiteľné vykonávať takúto funkciu so statusom obvineného z úmyselného trestného činu a rešpektujem, že aj pán Kovařík si to takto vyhodnotil,“ uviedla prezidentka. Na druhú stranu však upozornila, že dôvody Kovaříkovho obvinenia zo strany prokuratúry stále neboli vysvetlené.Kto teraz nahradí Kovaříka na čele Policajného zboru? Dočasne to bude jeho doterajšia viceprezidentka Jana Maškarová, a to až do času, kým bude zvolený nový policajný prezident. Pri jeho voľbe bude mať veľké slovo brannobezpečnostný výbor parlamentu. V ňom má síce väčšinu koalícia, no jeho podpredsedom je Peter Pčolinský zo Sme rodina, ktorá sa v mnohých brannobezpečnostných otázkach stále častejšie ocitá na jednej lodi s opozíciou.
Zasvätil život polícii
- Začínal ako vyšetrovateľ v Banskej Bystrici, podieľal sa na vyšetrovaní Mikuláša Černáka aj známeho nástenkového tendra
- Od roku 2004 pôsobil na Úrade boja proti korupcii
- Počas vlády Ivety Radičovej, v rokoch 2010 až 2010, pôsobil ako riaditeľ tohto úradu
- Od roku 2016, počas vlády Smeru, SNS a Mosta-Híd, bol riaditeľom odboru prevencie korupcie Úradu vlády SR
- Od januára 2019 bol riaditeľom kancelárie Bezpečnostnej rady SR
- Policajným prezidentom je od 1. septembra 2020
- K 15. septembru 2021 ohlásil odchod z tejto funkcie