Slovákom sa podľa predsedu parlamentu dlhých 150 rokov nedarilo presadiť sa v konkurencii s okolitými národmi a zriadiť si vlastnú štátnosť. "Politické zmeny, ktoré sa začali novembrom 1989, umožnili aj Slovákom v nových demokratických pomeroch uvažovať o novej forme štátnosti," skonštatoval.
Politické špičky podľa jeho slov neboli jednotné v tom, ktorým smerom sa majú uberať štátoprávne ambície Slovákov. Ako tvrdí, jednotné však boli v tom, že budúce Slovensko musí mať vlastnú ústavu, ktorá bude zabezpečovať jeho rozvoj v demokratických pomeroch podľa potrieb obyvateľov Slovenska.
Voľby v roku 1992 podľa Kollára rozhodli, že 1. septembra 1992 vtedajšia Slovenská národná rada prijala ústavu, ktorá zabezpečila slovenskému národu a všetkým občanom SR demokratickú cestu k samostatnosti. "Jej vyhlásenie 1. januára 1993 bolo len formálnym zavŕšením procesu osamostatňovania SR, ktorý sa začal vyhlásením suverenity 19. júla 1992 a pokračoval prijatím Ústavy SR dnešný deň pred 29 rokmi," podotkol predseda parlamentu.