Naopak, ak by sa opakovali podobné praktiky ako v minulom volebnom období, súčasná vláda môže skončiť. Pre agentúru SITA to povedal politológ Tomáš Koziak. „Za nespokojnosťou lídrov koalície bude nespokojnosť voličov. Ak klesajú preferencie strán, politickí lídri sú nervóznejší a budú sa musieť k tejto veci nejako postaviť. Jedného dňa si môžu povedať - klesajú nám preferencie, takto sa nemôžeme správať, odchádzame preč,“ uviedol politológ.
Po tom, ako generálna prokuratúra zrušila vznesenie obvinenia voči exšéfovi SIS Pčolinskému či podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, budú podľa Koziaka dosahy na fungovanie koalície aj tak vážne. „Prakticky všetci zástupcovia koalície s výnimkou Sme rodina vyjadrili akú takú formu nespokojnosti minimálne v tom, že rozhodnutie generálnej prokuratúry je potrebné zdôvodniť. Dokonca aj Igor Matovič o tom napísal na sociálnu sieť. Jednoznačne pomenoval, že rozhodnutie generálnej prokuratúry nie je celkom zrozumiteľné a určite si uvedomil dosah tohto rozhodnutia,“ zhodnotil Koziak.
Podľa neho podnikateľ Haščák bol spájaný s kauzou Gorila, pre ktorú sa udiali na Slovensku obrovské protesty. Ako ďalej poznamenal, hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) si aj v súvislosti s protestami vytvorilo protikorupčný imidž, pre ktorý ho ľudia volili. „Po zrušení obvinenia nie je čo vyšetrovať a súdiť. Imidž protikorupčnosti OĽaNO dostáva vážne trhliny. Toto bude pred svojimi voličmi Igor Matovič ťažko vysvetľovať,“ mienil Koziak.
Pokiaľ ide o kauzu Pčolinského, problém je podľa Koziaka v tom, že išlo o nominanta koalície, ktorý bol podozrivý z korupcie. „Môže to naznačovať, že aj táto koalícia si ide vytvárať svojich nedotknuteľných ľudí, čo sme poznali v období vlády Roberta Fica (Smer-SD). Vtedy termín naši ľudia vznikol. Teraz je dôležité vysvetliť, prečo u týchto ľudí bolo zrušené obvinenie,“ uviedol Koziak.