Kotey sa priznal ku všetkým ôsmim bodom obžaloby, hoci predtým vinu odmietal. V USA by mu za tieto činy hrozil trest smrti, po intervencii Británia ho čaká doživotný trest, s ktorým vopred súhlasil, píše agentúra Reuters. Súd vynesie verdikt 4. marca 2022. Kotey patril k štvorčlennej skupine radikálov IS, ktorí stojí za vraždami západných novinárov vrátane Američanov Jamesa Foleyho a Stevena Sotloffa, humanitárnych pracovníkov Kayly Mueller a Petera Kassiga a sýrskych vojakov z rokov 2014 a 2015.
Kvôli britskému prízvuku ho v skupine radikálov prezývali podľa slávnej britskej kapely Beatles . Zadržaný bol v roku 2018. Spojené štáty už dlhší čas žiadali Britániu o spolupráci v prípade, ale spoločný postup blokoval odlišný postoj oboch krajín na trest smrti. Pred rokom Američania privolili, že v prípade uznania viny obžalovaného nepopravia. Obe krajiny sa dohodli, že prvých 15 rokov trestu strávi Kotey v USA, potom bude prevezený do Británie, kde sa narodil a kde čelí ďalším obvineniam. Kvôli podieľaniu sa na terorizme mu Londýn už skôr odobral občianstvo.
Kotey uzavrel dohodu s americkou vládou, že jej poskytne všetky informácie o svojich aktivitách v Sýrii. Tridsaťsedemročný obžalovaný sľúbil plnú spoluprácu. To zahŕňa aj stretnutie s pozostalými po obetiach, ktoré zomreli v jeho rukách, ak o to požiadajú. 24-stranová obžaloba obsahuje dlhý zoznam mučiacich praktík, ktorých sa podľa vyšetrovateľov Kotey a jeho spoločník El Shafee Elsheikh dopustili na zajatcoch. Okrem iného zmieňuje napríklad elektrické šoky, dvadsaťminútové bitie drevenými palicami, nútenie zajatcov, aby sa spolu bili či takzvaný waterboarding, teda simulované topenie. Elsheikho čaká súd v januári, Kotey proti nemu nebude musieť svedčiť. Tretí člen tejto skupiny radikálov bol zabitý v roku 2015 a štvrtý si odpykáva trest v tureckom väzení, píše AP.