Útoky s rasistickým podtónom sa mali udiať voči dvom hráčom - Raheemovi Sterlingovi a Judemu Bellinghamovi. Informoval o tom portál BBC Sport.
Anglická futbalová asociácia aj premiér Boris Johnson označili tieto útoky za absolútne neprijateľné. Johnson vyzval FIFA, aby začala rázne konať.
"Treba raz a navždy skoncovať s tými, ktorí podnecujú toto hanebné správanie. Rasizmus musí byť vymazaný z futbalu aj našich životov. Je absolútne neprijateľné, čo sa stalo vo štvrtok večer v Maďarsku," vyhlásil Boris Johnson na sociálnych sieťach.
Strešný orgán svetového futbalu FIFA uviedol, že urobí primerané opatrenia, akonáhle dostane oficiálne správy od rozhodcov a delegátov, ktorí boli prítomní na Štadióne Ferenca Puskása v Budapešti.
"FIFA dôrazne odmieta akúkoľvek formu rasizmu a násilia a má veľmi jasný postoj nulovej tolerancie k takémuto správaniu vo futbale,“ uvádza sa v stanovisku FIFA.
Napriek tomu, že Európska futbalová únia (UEFA) po diskriminačnom správaní fanúšikov už predtým nariadila Maďarsku odohrať tri domáce zápasy za zatvorenými dverami, ľudia napokon vo štvrtok mohli do hľadiska, keďže zápas patril pod jurisdikciu FIFA.
Zákaz UEFA sa týka rasizmu a iného diskriminačného správania, ku ktorému došlo ešte počas júnových majstrovstiev Európy v zápasoch hraných v Budapešti.
Anglickí futbalisti boli prvýkrát hlasno vypískaní 67-tisícovou arénou v Budapešti po tom, čo pred zápasom pokľakli na znak protestu proti rasizmu. Neskôr počas duelu bolo z hľadiska počuť rasistické chorály, ktorých terčom boli anglickí hráči Sterling a Bellingham.
Keď Sterling v 55. min otvoril skóre, zasypali ho papierové poháre a fľaše z hľadiska. Informovala o tom reportérka BBC Radio 5 Juliette Ferringtonová. Vicemajstri Európy Angličania si vďaka triumfu v Maďarsku poistili líderskú pozíciu v I-skupine. Na čele majú plný počet 12 bodov zo štyroch zápasov a náskok piatich bodov na reprezentantov Poľska a Maďarska.