Desiatky obyvateľov, nespokojných s rozhodnutím úradov o zamietnutí verejného pohrebu, v piatok hádzali do príslušníkov bezpečnostných zložiek kamene. Tí voči demonštrantom použili obušky.
Na uliciach hliadkovali tisíce policajtov a vojakov s cieľom zabrániť ľuďom vychádzať z domov. V najväčšom meste Kašmíru Šrínagare vo štvrtok došlo k zrážkam medzi obyvateľmi a vládnymi silami.
Úrady v Kašmíre po Gíláního smrti nariadili odstavenie internetu a sietí mobilných operátorov. Tento zákaz bol v platnosti aj v piatok.
Gíláního syn políciu obvinil, že telo jeho otca niekoľko hodín po jeho smrti odniesla s cieľom pochovať ho. Na pohrebe podľa vyjadrení politikovej rodiny úrady nepovolili účasť nikomu z príbuzných. Polícia to odmietla a označila za propagandu.
Gílání svojimi propakistanskými postojmi a požiadavkami na nezávislosť Kašmíru vyvolával znepokojenie v radoch viacerých indických vlád, píše AFP. Značnú časť posledných piatich desaťročí svojho života strávil vo väznici alebo v domácom väzení.India a Pakistan súperia o ovládnutie Kašmíru od roku 1947, keď získali nezávislosť. Tieto dve krajiny viedli o tento región dve vojny.