V júnovom stanovisku ho vakcinológovia označili za možné a stanovili podmienky, napríklad neočkovať do 12. týždňa tehotenstva. Odporúčali ho potom najmä ženám pracujúcim v zdravotníctve, s astmou alebo cukrovkou a starším 35 rokov. V Českej republike bolo doteraz očkovaných asi 5,7 milióna ľudí. Koľko medzi nimi bolo tehotných, dáta neuvádzajú.
"Prospech z očkovania pre gravidné ženy výrazne prevyšuje teoretické riziko vakcinácie, a preto sa očkovania tehotných žien odporúča. Očkovať je možné v ktoromkoľvek štádiu gravidity," píše sa v odporúčaní. Tehotné majú podľa lekárov vyššie riziko závažného priebehu ochorenia. Prednosť by u nich však mali dostať mRNA vakcíny pred ostatnými typmi.
V júni spoločnosť v stanovisku odporúčala očkovanie radšej až po dokončení 12. týždni tehotenstva. Pri zistení tehotenstva po prvej dávke odborníci radili druhú dávku odložiť až po dvanástom týždni. Očkovanie novo odporúčajú aj ženám, ktoré otehotnieť plánujú.
Podľa odbornej spoločnosti dostupné dáta ukazujú, že vakcína je v tehotenstve účinná a vytvára imunitu, zároveň nie sú známe žiadne riziká pre ženu či plod. Uvádza tiež, že vakcíny nemajú negatívny vplyv na plodnosť žien ani mužov, čo je jedna z dezinformácií, ktorá sa o očkovaní proti covidu-19 šíri.
Vakcínu odporúčajú aj dojčiacim. "Protilátky vytvorené po vakcinácii sa dostávajú do materského mlieka, čo môže byť prospešné pre dojčené dieťa," píše sa v materiáli. U dieťaťa nie je po očkovaní matky nijako nutné upravovať očkovaciu schému bežných detských vakcín.
Do jari tohto roku lekári očkovanie tehotných a dojčiacich žien nedoporučovali najmä preto, že neexistoval dostatok dát, neboli zapojené do klinických štúdií. V niektorých krajinách, napríklad Nemecku, dostávali tehotné prednosť v očkovaní pred svojimi vrstevnicami ako ženy s vyšším rizikom vážneho priebehu.