Na freediving, alebo po slovensky tiež voľné potápanie, teda potápanie bez dýchacieho prístroja len so zásobou vzduchu v pľúcach, sme sa opýtali fitness trénera a certifikovaného inštruktora freedivingu Jaroslava Figuru. Ten má vo svojej akadémii za sebou viac než tisícku spokojných klientov, ktorí sa pod jeho vedením dostali za hranice svojho tela, a hlavne mysle.
Ak vám známy povie, že sa za tri dni naučil potopiť do dvadsaťmetrovej hĺbky a dych zadrží na štyri minúty, zrejme len neveriacky pokrútite hlavou. Ani zďaleka si však nemusí vymýšľať. Tieto výkony totiž pod vedením skúseného inštruktora freedivingu Jaroslava Figuru jeho zverenci skutočne dosahujú.
Vstup do iného sveta
Nejde však len o čísla, hĺbky či osobné rekordy. Freediving je športom, ktorý sa môže javiť pozorovateľom ako plný adrenalínu. Opak je ale pravdou. Podľa Figuru je voľné potápanie omnoho viac zmesou strečingu, meditácie a jógy. „Freediving je práca hlavne so psychikou,“ opisuje Jaroslav Figura. „Mnohí sa spočiatku sústredia na čísla a výkony, až potom objavia, že freediving im hlavne umožní nechať všetky životné problémy na brehu,“ priznáva inštruktor, na ktorého kurzy jazdia ľudia z celého Slovenska.
Je teda freediving dostupný aj pre bežného „smrteľníka“, alebo k nemu treba mať špeciálne predpoklady? „Stačí vedieť plávať a nebáť sa vody,“ hovorí dlhoročný inštruktor, „freediving sa môžu učiť aj deti zhruba od šiestich či siedmich rokov, ak už dokážu počúvať trénera.“ Vek teda nie je prekážkou a voľného potápania sa nemusia báť napríklad ani astmatici. Práve naopak, vedomá kontrola a práca s dychom im pomôže pri zvládaní ochorenia.