Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že konkrétne podmienky si nastavuje samotný organizátor, pokiaľ sa, samozrejme, pohybuje v rámci aktuálne platných pravidiel. „Organizátor hromadných podujatí si môže zvoliť režim na základe podmienok uvedených v Covid-automate a v súlade s vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva. Ministerstvo zdravotníctva vyzýva všetkých účastníkov podujatí so Svätým Otcom, aby dôsledne dodržiavali všetky protiepidemické opatrenia, a to nielen počas svätých omší a verejných stretnutí, ale napríklad aj počas prepravy verejnou dopravou, pri čakaní na vstup do sektorov či po skončení podujatí a návrate domov,“ reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Podobne to vidí aj premiér Eduard Heger.
Ten podľa svojej hovorkyne Ľubice Janíkovej „do zmeny pravidiel v súvislosti s návštevou pápeža žiadnym spôsobom nezasahoval“. „Išlo o rozhodnutie organizátora, teda Konferencie biskupov Slovenska, a tí musia postupovať v súlade s aktuálne platnou vyhláškou ÚVZ,“ uviedla Janíková.
Iba kvapka v mori?
Pápež František ešte pred návštevou Slovenska odslúži 12. septembra aj omšu v centre Budapešti, počas ktorej nebudú platiť žiadne protipandemické opatrenia, účastníci nebudú musieť byť zaočkovaní, mať test a ani rúška. V porovnaní s tým sú opatrenia na Slovensku podľa viacerých odborníkov ešte stále ukážkové. Zmenu, ktorú oznámila Konferencia biskupov Slovenska, kvituje napríklad aj analytik projektu Dáta bez pátosu Ivan Bošňák.
„Táto zmena pravidiel by mala vniesť väčší pokoj do spoločnosti. Mali sme totiž rôzne pravidlá pre zápas reprezentácie na štadióne, letecké dni v Kuchyni, ako aj návštevu pápeža. Čo sa určite podarilo a dnes to, na rozdiel od začiatku augusta, už vieme, je to, že nepríde 350 000 ľudí. My sme volali po tom, aby sa škrtla tá trojka vpredu alebo nula vzadu. Pravdepodobne sa podarilo škrtnúť tú trojku vpredu a na návštevu pápeža príde asi 50 000 ľudí,“ odhaduje Bošňák.
Podľa matematika Richarda Kollára je škoda, že sa návšteva koná práve v septembri. „Načasovanie tohto hromadného podujatia na september je trochu nešťastné. Je veľká škoda, že sa nám to nepodarilo zrealizovať niekedy v júli alebo v auguste, keď by to bolo bezproblémové a nebola by potrebná ani žiadna špeciálna komunikácia,“ uvádza Kollár.
Napriek tomu je návšteva pápeža podľa neho v rámci jednotlivých rizík spojených so šírením koronavírusu len „kvapkou v mori“. „Máme viac ako 700 000 detí v školách, ľudia sú na pracoviskách, všetky krčmy sa už v princípe so zhoršovaním počasia v druhej polovici septembra presunú dovnútra. Z tohto hľadiska mi príde, že táto jedna akcia už bude iba kvapkou v mori,“ upozorňuje matematik.