Zvyšuje sa riziko vzniku ohnísk
Zuzana Krištúfková, epidemiologička, členka konzília
- Rozhodnutie Konferencie biskupov Slovenska nepovažujem za šťastné, pretože môže výrazne prispieť k akcelerácii tretej vlny. Podujatie považujem za vysoko rizikové, keďže sa ho zúčastní vysoký počet starších osôb s oslabenou imunitou. Pri zachovaní podmienky, že je to len pre očkovaných, by riziko vzniku ohnísk nákazy bolo oveľa nižšie. Prijatou zmenou sa výrazne zvýši.
Treba zamedziť premiešavaniu skupín
Richard Kollár, matematik
- Zdá sa mi, že ak tam budú len desaťtisíce a nie státisíce ľudí, tak v princípe, ak sa podarí izolovať jednotlivé skupiny, nepredstavuje návšteva pápeža až tak nadmieru zvýšené riziko v porovnaní s tým, aké to šírenie bude v rámci spoločnosti všeobecne. Treba však zamedziť tomu, aby sa jednotlivé skupiny premiešavali. Budú v tých svojich sektoroch a budú cestovať, ubytovávať sa a jesť iba spolu. Dôležité je aj to, že tie podujatia prebiehajú v exteriéri.
Zmena pravidiel je veľkou chybou!
Boris Klempa, virológ
- Ja osobne túto zmenu pravidiel považujem za veľkú chybu. Je to podľahnutie nejakému tlaku, ktorý mne nepripadá ako relevantný. To, že je malý počet prihlásených na jednotlivé podujatia v rámci návštevy pápeža, som vnímal skôr ako pozitívum, s tým, že je to cesta k zníženiu rizika. Takže, bohužiaľ, zmenu vnímam veľmi negatívne.
Svadby sú nebezpečnejšie ako pápež
Ivan Bošňák, analytik projektu Dáta bez pátosu
- Každý týždeň sa udeje asi 400 svadieb. Štyristo svadieb krát sto osôb, to je spolu 40 000 ľudí. Pravdepodobne rovnaký počet ide za týždeň na svadbu, ako príde na pápeža. Ale v prípade svadieb je to 400 rôznych potenciálnych ohnísk. Matematicky a štatisticky je väčšia šanca, že toto bude problém, a nie pápež. Robiť veľké hromadné podujatia pre ľudí z celého Slovenska, ktorí cestujú aj 5 či 8 hodín tam aj späť, nie je dobrý nápad.