Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyjadrenie popredného amerického predstaviteľa oboznámeného so situáciou.
Štyria Američania odišli z Afganistanu pozemnou trasou, citovaný zdroj ale nešpecifikoval, do akej krajiny. Uviedol len to, že ich tam privítali americkí diplomati.
"Taliban im (v odchode) nebránil," pričom o ňom vedel, povedal médiám tento nemenovaný zdroj, ktorý aktuálne sprevádza amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena počas návštevy Kataru.
Americkí predstavitelia uviedli, že z Afganistanu už mohli odísť po odsune amerických vojakov aj iní občania USA, ak sa tak však stalo, spravili to po vlastnej súkromnej linke.
Blinken v pondelok pricestoval do katarskej Dauhy, na rozhovory s tamojšími predstaviteľmi. Informácia o evakuácii štyroch Američanov z Afganistanu sa objavila krátko pred jeho pristátím v Katare.
Antony Blinken je najvyššie postaveným americkým činiteľom, ktorý je na návšteve v tomto regióne odvtedy, ako Taliban v polovici augusta uchopil moc v Afganistane.Blinken, ktorého sprevádza aj americký minister obrany Lloyd Austin, sa v Dauhe nemá stretnúť s nijakými predstaviteľmi Talibanu. Predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí však uviedol, že Washington bude s Talibanom aj naďalej v kontakte.
Washington tvrdí, že pozorne sleduje, či si Taliban plní svoj prísľub, že z krajiny nechá odísť Američanov aj občanov ďalších spojeneckých krajín. Americkí predstavitelia tvrdia, že v Afganistane zostalo po masových leteckých evakuáciách už len niečo vyše 100 Američanov - väčšinou s dvojakým občianstvom.
V tejto krajine sú však stále údajne desaťtisíce tlmočníkov, ich rodinných príslušníkov a ďalších, ktorí spolupracovali s americkými diplomatmi a ktorí sa aj napriek uisteniam zo strany Talibanu obávajú prípadnej odplaty týchto militantov.Pozemné trasy sú momentálne dôležitými cestami, ako sa dostať z Afganistanu, a to primárne prechodom do Pakistanu alebo Iránu, s ktorým Washington neudržuje diplomatické vzťahy.