Táto juhoamerická krajina tak napreduje v očkovacom programe, ktorý patrí k najpokročilejším na svete. V pondelok o tom informovala agentúra Bloomberg.
Čilský minister zdravotníctva Enrique Paris oznámil, že komisia odborníkov z čilského inštitútu pre verejné zdravie (Instituto de Salud Pública - ISP) v pondelok u detí od šesť rokov schválila podávanie tejto vakcíny na núdzové použitie.
Za používanie u detí vo veku šesť a viac rokov hlasovalo päť expertov, ako sa uvádza na webovej stránke inštitútu. Dvaja experti hlasovali iba za použitie u detí 12-ročných a starších. Posledný expert hlasoval proti akémukoľvek použitiu a odôvodnil to tak, že ešte stále nie je dostatok príslušných údajov.
Súhlas na použitie svojej vakcíny u ľudí vo veku 12 až 17 rokov predtým dostala len Pfizer, pripomína Bloomberg.
"Deti mladšie ako 12 rokov plánujeme začať očkovať niekedy v septembri," povedala štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Paula Dazová.
V štúdii zverejnenej v júni v časopise Lancet sa uvádzalo, že vakcína od spoločnosti Sinovac je bezpečná a a účinná u detí už vo veku troch rokov.
Čile už používa vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech u mladých dospelých a takisto začalo podávať posilňujúce dávky seniorom a ľuďom s inými chorobami.
Čile podalo okolo 29,4 milióna vakcín, teda dostatok na plné zaočkovanie 71,9 percenta svojich obyvateľov, uvádza web Bloombergu s názvom Vaccine Tracker monitorujúci očkovanie vo svete. Čile patrí v celosvetovom rebríčku zaočkovanosti medzi 15. najlepších krajín. Počet aktívnych prípadov v tejto krajine klesol na 3235 z júnového vrcholu približne 79.000.
Vakcína od Sinovacu, ktorá je pri zabránení nákazy koronavírusom menej účinná než drahšie mRNA vakcíny, tvorí približne dve tretiny vakcín používaných v Čile, píše Bloomberg.