Tie by už nemuseli byť vyžadované len počas väčších spoločenských či športových podujatí, ale aj pri návšteve barov či reštaurácií. Informoval o tom v utorok denník The Brussels Times.
Prípravy na rozšírenie použivania covidpasov so špeciálnym QR kódom potvrdila aj federálna ministerka vnútra Annelies Verlindenová v rozhovore pre flámsku televíziu VRT.
Hlavným dôvodom je, že Brusel a oblasť okolo hlavného mesta v miere zaočkovanosti zaostáva za zvyškom krajiny.
Podľa najnovších údajov prvú dávku proticovidovej vakcíny dostalo iba 65 percent dospelých obyvateľov Bruselu a druhú dávku iba 62 percent. Pre Belgicko ako celok pritom pri zaočkovanosti osôb nad 18 rokov platia údaje 85,4 percent a 83,5 percent.
Ministerka priznala, že zámerom vlády je za každú cenu predísť ďalším celoplošným obmedzeniam (lockdown). Spresnila, že zovšeobecnenie používania covidpasov v častiach krajiny s nižšou mierou zaočkovanosti by mohlo byť v boji proti pandémii účinné.
"Máme tento nástroj, ale musíme ho používať primeraným spôsobom. Musíme sa teda pripraviť," opísala Verlindenová prípravu opatrení, ktoré by v Bruseli umožnili širšie využitie covidpasov. Tento návrh má aj podporu predsedu vlády bruselského regiónu Rudiho Vervoorta, ktorý naznačil, že používanie covidpasov by mohlo kopírovať scenár z Francúzska, kde sú tieto osvedčenia povinné pri návštev barov a reštaurácií, kín a divadiel, nemocníc či prostriedkov diaľkovej dopravy.
V praxi to znamená, že zaočkovaní obyvatelia Bruselu, alebo tí, ktorá ochorenie prekonali, po vstupe do reštaurácie predložia preukaz s QR kódom. Nezaočkované osoby budú musieť pravidelne absolvovať testy, pretože negatívny výsledok domáceho rýchlotestu platí iba jeden deň a test PCR má platnosť dva dni.