V utorok to uviedla ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI), ktorá zároveň vyzvala jednotlivé vlády, aby Sýrčanov ochránili pred deportáciou. Informovala o tom agentúra AP.
AI vo svojej správe s názvom "Ideš na smrť" zdokumentovala prípady porušenia práv, ktorých sa dopustili príslušníci sýrskej spravodajskej služby voči 66 navrátilcom vrátane 13 detí v období od polovice roku 2017 do jari 2021. V piatich prípadoch zadržaní po návrate do krajiny zomreli vo väzbe, pričom osud 17 ľudí, ktorí vynútene zmizli, zostáva neznámy.
Správa AI silne odporuje tvrdeniam viacerých štátov, že do istých častí Sýrie sa dá už bezpečne vrátiť.
"Každá vláda, ktorá tvrdí, že Sýria je teraz bezpečná, svojvoľne ignoruje strašnú realitu v krajine a ponecháva utečencov opäť v strachu o svoj život," povedala Marie Forestierová, výskumníčka v oblasti práv utečencov a migrantov pracujúca pre Amnesty International. Povedala, že hoci nepriateľské akcie armády vo väčšine častí Sýrie ustúpili, "sklon sýrskej vlády k závažnému porušovaniu ľudských práv nie".
Sýrska vláda a jej podporovateľ Rusko verejne vyzvali utečencov na návrat domov a obvinili západné krajiny, že ich od toho odrádzajú tvrdením, že Sýria je stále nebezpečná.