Draghi a Si "diskutovali predovšetkým o najnovšom vývoji afganskej krízy a možných oblastiach medzinárodnej spolupráce v tejto súvislosti," priblížila kancelária.
Taliansko, ktoré v súčasnosti zastáva rotujúce predsedníctvo v G20, chce zvolať stretnutie o Afganistane čo najskôr s cieľom zapojiť do diskusie aj krajiny mimo skupiny vrátane Číny a Ruska, píše AFP.
Taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio priblížil v utorok, že jeho rezort pracuje na "overení podmienok, spôsobu a harmonogramu" konania takéhoto summitu.
Čína, ktorá kritizuje USA za odchod z Afganistanu ako unáhlený a zle naplánovaný, avizovala pripravenosť prehĺbiť "priateľské a kooperatívne" vzťahy s Talibanom po tom, čo ovládol Kábul aj väčšinu krajiny. Taliban zas môže Čínu vnímať ako dôležitý zdroj investícií, analyzuje AFP.
Taliban už avizoval, že jeho vládnutie bude umiernenejšie ako v rokoch 1996 - 2001, keď ho k moci vyniesli dlhodobé ozbrojené konflikty v krajine - najskôr sovietska invázia v roku 1979 a potom občianska vojna.Režim Talibanu bol a je známy vlastnou interpretáciou islamského práva a ponižujúcim zaobchádzaním so ženami, ktoré sa svojho času nesmeli vzdelávať ani voľne pohybovať na verejnosti. Po nedávnom ovládnutí Afganistanu však Taliban deklaroval, že jeho vláda bude "inkluzívnejšia".