Babiš pripomenul, že Afgancom treba pomôcť v ich krajine. "Aby zostali doma, v Európe už naozaj pre nich nie je miesto. Dúfam, že sa to podarí," povedal na spoločnom brífingu. Pokiaľ by sa to nepodarilo, bude podľa neho asi treba vyjednávať s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. To Babiš nepovažuje za dobrú alternatívu; je podľa neho lepšie doriešiť, aby ľudia ostali v Afganistane.
"Pomoc sa musí odohrávať tam, u nich na mieste a nemôže dôjsť k žiadnemu neriadenému migračnému prúdu do Európy," vyhlásil Kurz o situácii v Afganistane. "Snažíme sa zmierniť ich utrpenie, ale zhodujeme sa, že nemôžeme pripustiť, aby sa opakoval rok 2015. Sme proti ilegálnej migrácii a budeme dôrazne bojovať s prevádzačmi a pašovaním ľudí," dodal rakúsky kancelár.Heger potvrdil spoločný postoj partnerov v otázke migrácie a Afganistanu. "Chceme pomáhať Afganistanu a krajinám v regióne. Nechceme, aby sa zopakovala situácia z roku 2015, takže tam budú smerovať všetky naše kroky," doplnil.
Problém migrácie sa podľa Babiša opakovane vracia. Novú situáciu vidí v súvislosti s Bieloruskom, ktoré podľa jeho slov začína využívať migráciu ako hybridnú zbraň. "Dánsko dnes ponúka pobaltským krajinám pletivo na plot," pripomenul v súvislosti s problémami na hraniciach pobaltských krajín s Bieloruskom. Partneri sa podľa neho zhodujú na tom, že účelovú migráciu zo strany Bieloruska treba zastaviť a pobaltské krajiny dostanú podporu.
Premiéri tiež na stretnutí Slavkovského formátu v Lednici hovorili o ekonomickej situácii a privítali ekonomický rast. V ČR a SR má Rakúsko podľa Kurza skvelých ekonomických partnerov. Pandémiou však ekonomika utrpela, preto ho teší vidieť, že hospodárske ukazovatele sa vyvíjajú priaznivým smerom.