Predvstupové finančné prostriedky, ktoré sú podmienené niekoľkými kritériami, sú určené pre Albánsko, Bosnu a Hercegovinu, Čiernu Horu, Island, Kosovo, Severné Macedónsko, Srbsko a Turecko. Otázne je, ako predvstupovú pomoc využije Turecko, keďže EÚ zmrazila prístupové rokovania s Ankarou pre zhoršenie tamojšej situácie v oblasti ľudských práv.
Predvstupová pomoc (IPA III) pomôže uvedeným krajinám uskutočniť sériu reforiem, ktoré sú potrebné na vstup do Únie. Príjemcovia dostanú podporu od Európskej komisie pri vykonávaní politických, inštitucionálnych, právnych, administratívnych, sociálnych a hospodárskych reforiem s cieľom dosiahnuť súlad s EÚ.
Podpora v rámci IPA III bude závisieť od výkonnosti kandidátskych krajín. Osobitná pozornosť sa bude venovať úsiliu pri reformách v oblasti právneho štátu, základných práv, demokratických inštitúcií a verejnej správy, ale aj hospodárskemu rozvoju a konkurencieschopnosti.
Zásada spravodlivého podielu má zabezpečiť, že rozsah a intenzita financovania zohľadnia nielen výkonnosť príjemcov, ale aj ich potreby a kapacity, aby sa predišlo neprimerane nízkej úrovni pomoci v porovnaní s ostatnými a aby sa zaistil pokrok u všetkých príjemcov.Členské štáty sa dohodli na tom, že rozsah finančnej pomoci bude možné upravovať v prípade výrazných nedostatkov a absencie pokroku zo strany príjemcu v zásadných reformných oblastiach. V takýchto prípadoch budú finančné prostriedky proporcionálne znížené a presmerované, avšak bez toho, aby bola ohrozená podpora zlepšovania základných práv, demokracie a zásad právneho štátu vrátane podpory občianskej spoločnosti.
Vyčlenenú predvstupovú pomoc ešte musí schváliť Európsky parlament. K tomuto kroku by mali europoslanci pristúpiť počas septembrového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.