V súčasnosti predpokladá dodanie zhruba 1,4 miliardy dávok vakcín proti koronavírusu, pričom v júli jej projekcia predstavovala 1,8 miliardy a predtým dve miliardy dávok.
Celosvetová aliancia pre očkovanie Gavi, ktorá riadi spomenutý program podporovaného Organizáciou Spojených národov (OSN), uviedla, že čelí niekoľkým prekážkam. Tie zahŕňajú obmedzenia exportu z pandémiou ťažko zasiahnutej Indie, ktorá je kľúčovým výrobcom vakcín, regulačným prekážkam pre niektorých kandidátov na vakcíny a tiež výrobným problémom v iných lokalitách.
Dodávky vakcín od COVAX-u podľa Gavi však naberajú značne na sile a k 330 miliónom doručených dávok vakcín by malo pribudnúť ešte 1,1 miliardy. Väčšina z týchto dávok je určená pre najchudobnejšie rozvojové krajiny.
Bohaté krajiny a ďalšie štáty s výrobnou kapacitou, ako napríklad Rusko a Čína, už poskytli svojim ľuďom miliardy dávok vakcín. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) opakovane trvá na tom, že je potrebné zlepšiť prístup k vakcínam v chudobných krajinách a zdravotníckym pracovníkom na niektorých miestach, aby sa zamedzilo vzniku nových variantov koronavírusu.Popredná asociácia farmaceutického priemyslu v utorok predpovedala, že tento rok vyrobia 12 miliárd dávok vakcín. Predstavitelia WHO však tvrdia, že mnohé nedoručia na miesta, kde sú najviac potrebné.