Rodina Františky Fialovej prišla kvôli arizáciám o majetok. Obaja jej rodičia boli deportovaní do Osvienčimu, kde po dvoch týždňoch zahynuli. Františke Fialovej sa podarilo utiecť počas pochodu smrti.
Do Osvienčimu bola deportovaná aj Valéria Slámová, kde ju doktor Mengele počas selekcie poslal na smrť v plynovej komore. Podarilo sa jej však znova sa vkradnúť do radu, opäť sa dostala pred Mengeleho a tentokrát prešla, čo jej zachránilo život.
"Obeťou lekárov sa v Osvienčime stala aj Magdaléna Šimková, na ktorej robili pokusy. Prežila, ale s následkom v podobe ťažkých fyzických a psychických problémov," priblížil ďalej rezort. Laura Špániková bola deportovaná prvým transportom zo Slovenska 25. marca 1942 do koncentračného tábora Auschwitz, kde ju väznili do januára 1945. Je poslednou žijúcou transportovanou z úplne prvého transportu na Slovensku.
Ocenenie minister odovzdal aj rodine Jozefa Pevného a vojnovému veteránovi židovského pôvodu Ottovi Šimkovi, ktorého celú rodinu v roku 1942 transportovali do koncentračného strediska v Žiline, kde strávil desať mesiacov. Už o dva roky sa ako člen 9. liptovského partizánskeho oddielu zapojil do Slovenského národného povstania.