V stočlennom Senáte, v ktorom má tesnú prevahu opozícia, hlasovalo proti zákonu 53 poslancov, 37 bolo za a traja sa zdržali.
Senát však nemá právomoc legislatívu úplne zastaviť. Tá sa môže vrátiť do dolnej komory parlamentu (Sejmu), pričom však na jej schválenie bude potrebná absolútna väčšina hlasov. Ak tam prejde, potom pôjde na podpis prezidentovi Andrzejovi Dudovi. Ten však už avizoval, že ho bude vetovať z obáv o slobodu podnikania a prejavu a tiež o vzťahy so zahraničnými partnermi. Upozornil, že zákon je "sporným riešením, ktoré je pre USA nepochopiteľné".
V tejto chvíli nie je jasné, či sa vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS) vôbec podarí pretlačiť zákon v Sejme, keďže vládnu koalíciu odvtedy opustilo niekoľko poslancov. Za novelu v auguste hlasovalo 228 poslancov Sejmu, 216 bolo proti a desať sa zdržalo.
Vláda však tvrdí, že zákon má zamedziť šíreniu vplyvu Ruska a Číny.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v auguste vyjadril svoje "hlboké znepokojenie" z predmetného návrhu zákona. Podľa Blinkena legislatíva "značne oslabí mediálne prostredie, ktoré poľskí občania tak dlho budovali".