„Spolupracujeme s Výskumným ústavom potravinárskym a s poľnohospodárskou univerzitou v Nitre, ale budeme radi, ak by sa na nás obrátili aj ďalšie výskumné inštitúcie,“ dodal s tým, že z rastliny sa dajú použiť všetky časti. „Vlákno sa používa v textilnom priemysle, drevná časť sa používa v stavebníctve, zo semien sa robí olej, ktorý je zdravší ako olivový. Ten sa dá použiť aj na výrobu farieb či náterov. Konopa má aj vlastnosti, ktoré sú liečivé,“ doplnil.
Odroda, ktorú pestuje, neobsahuje žiadne percento omamnej látky. „Kopec úradov ani len netuší, že takéto niečo sa môže pestovať, veľa času musím stráviť vysvetľovaním, dokladovaním,“ uviedol. „Ministerstvo zdravotníctva vydalo 3. mája 2021 zatiaľ jediné povolenie na pestovanie konopy na výskumný účel,“ potvrdil komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva, a tak je možné, že na slovenských poliach opäť vyrastú tisícky rastlín konopy.
Akú konopu poznáme?
Konopa siata
Pestuje sa pre svoje dlhé a pevné stonky, ktoré sa využívajú v textilnom priemysle (konopná látka). Tiež je veľmi využívaná pre svoje olejnaté semienka. Olej získaný zo semienok sa používa v kozmetike, potravinách, na výrobu mazadiel, mydiel a farieb. Je to vlastne všestranne využiteľná bylina. Táto konopa neobsahuje, alebo obsahuje len veľmi nízke percento THC.
Konopa indická
Sadia ju hlavne pre živicový sekrét. Tento druh konopy sa využíva hlavne na fajčenie marihuany. Najviac sa využíva na výrobu mäkkých drog a hašiša.
Konopa rumištná
Ide o burinatú rastlinu, ktorá sa k nám dostala z južnej Ukrajiny, nemá takmer žiadne využitie.