Konštatuje to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) na základe analýzy prideľovania finančných prostriedkov na rozvoj a podporu športu od roku 2018 do júna 2020. Bývalý premiér Peter Pellegrini, ktorého sa kritika týka, vidí v správe NKÚ subjektívne a politickou preferenciou podfarbené stanovisko.
V prípade rezervy predsedu vlády chýbali podľa NKÚ nielen jasné pravidlá, ale aj kritériá na prideľovanie dotácií. "O podporu z tohto zdroja financií nie je totiž možné požiadať oficiálne, pretože na to neexistuje právna norma, ktorá by upravovala proces poskytovania dotácie. Rozhoduje tak samotný predseda vlády bez akýchkoľvek pravidiel a kritérií," dodáva NKÚ.
Najvyššia kontrolná autorita poukazuje na to, že v kontrolovanom období z rozpočtovej rezervy vlády prúdili dotácie v objeme 1.350.000 eur, pritom len v jednom prípade boli financie poskytnuté na zákonom definovaný účel odstránenia havarijného stavu (tzv. nepredvídané výdavky). Ostatných 1.150.000 eur nesúviselo s riešením mimoriadnych situácií, nešlo o pomoc pri nepredvídaných výdavkoch, a preto podľa kontrolórov došlo k porušeniu zákona o rozpočtových pravidlách. Podobne ani pri viac ako dvoch miliónoch eur z rezervy predsedu vlády neboli žiadateľom podľa NKÚ poskytnuté v súlade s platnými legislatívnymi pravidlami.
Expremiér Pellegrini na piatkovej tlačovej konferencii upozornil, že nepozná detaily správy NKÚ, zdôraznil však, že nevidí nič zlé na tom, ak sa vláda, oboznámená priamo na mieste s problémom samosprávy či regiónu, rozhodla priamo prideliť dotáciu na konkrétny účel. "Ak sme poskytli dotáciu na dostavbu plavárne či športovej haly, nech sa NKÚ spýta tých občanov, ktorí to teraz môžu využívať, či sú s tým spokojní alebo nie, to je pre mňa lakmusový papierik," povedal Pellegrini. V podobných správach NKÚ vidí "nadprácu" a politické preferencie predstaviteľov úradu. "Som zvedavý, aké budú správy z hospodárenia súčasnej vlády," zdôraznil expremiér a vyzval NKÚ, aby sa začal už zaoberať "šafárením" jeho nástupcov na poste premiéra.