V hĺbke 2,5 metra odkryli odborníci parkánový múr zo 16. storočia a základy staršej drevenej synagógy z konca 18. storočia. Objavy zdokumentovali a Židovská náboženská obec v Trenčíne spoločne s Krajským pamiatkovým úradom aktuálne hľadajú možnosti, ako vzácne nálezy priblížiť verejnosti. Nález parkánového múra zaradilo najmenšie krajské mesto na Slovensku podľa pamiatkarov medzi prvé, kde sa múr podarilo odkryť.
Trenčianska synagóga patrí medzi ikonické stavby na území Slovenska. Archeológovia pracovali v priestoroch viac ako storočnej synagógy približne dva týždne. „Podarilo sa nám zistiť v sonde, ktorú sme realizovali vo východnej časti budovy, parkánový múr - jednu z línií mestského opevnenia, ktorá bola nižšia ako hlavné mestské hradby. Zároveň sme objavili aj základy staršej, pôvodnej synagógy, ktorá mala podľa predpokladov drevenú konštrukciu. Bola postavená na murovanej podeste, ktorú sa nám podarilo zachytiť v západnej časti sondy,“ informoval vedúci archeologického výskumu Roman Kos .
Objavy pritom označuje za unikát. Podľa Márie Kucmanovej z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne sa vďaka archeologickému prieskumu konečne podarilo dokázať existenciu parkánového múra. „V Trenčíne je to zatiaľ jediné miesto, kde sa nám ho podarilo odkryť,“ skonštatovala s tým, že momentálne uvažujú nad vhodnou formu prezentácie nálezov. V rámci prieskumu tiež našli stavebnú keramiku, časť zdobenej fajky či sklenené fľaše.
Archeologický výskum predchádza projektu obnovy trenčianskej synagógy. Celkové náklady na schválený projekt predstavujú približne jeden milión eur. V rámci pripraveného projektu vymenia podlahu, vynovia dvere a zreštaurujú stenu, kde bol umiestnený Aron Kodesh (schránka, v ktorej bola uložená Tóra). V synagóge taktiež vznikne expozícia judaík stredného Považia, ktorú pripravuje Židovský kultúrny inštitút ako partner projektu.