Vzorky sú "pravdepodobne sopečného pôvodu s náznakmi solí, ktoré môžu obsahovať bubliny starodávnej vody", napísala NASA prostredníctvom oficiálneho twitterového účtu tohto marsochodu.
Vzorky podľa vedca Kena Farleyho z NASA odhaľujú potenciálne obývateľné prostredie na Marse. "Je to veľký objav, že tam voda bola dlho," priblížil Farley vo vyhlásení.
NASA v pondelok potvrdila, že sa Perseverance podarilo získať vôbec prvú vzorku hornín z povrchu Marsu. NASA plánuje pomocou marsochodu získať z povrchu červenej planéty približne tridsať takýchto vzoriek, ktoré by mali byť prostredníctvom viacerých misií prepravené na Zem do zhruba desiatich rokov.
Perseverance pristál na Marse koncom februára, pričom išlo o riskantný manéver. Vývoj a zostrojenie tohto robotického vozidla stálo približne 2,5 miliardy dolárov a trvalo osem rokov. Poslaním roveru na Marse je pátrať po stopách mikroorganizmov a skúmať geológiu a podnebie červenej planéty.
Začiatkom augusta sa roveru Perseverance (Vytrvalosť) odber vzorky nepodaril, keďže vŕtal do oveľa mäkšej horniny, v dôsledku čoho sa zozbieraný materiál rozpadol a nepodarilo sa ho tak dostať do titánovej trubice.
Vedci z NASA dopravili na Mars spolu s roverom i miniatúrny experimentálny vrtuľník Ingenuity (Vynaliezavosť), ktorý v polovici apríla uskutočnil svoj prvý let - išlo o vôbec prvý uskutočnený let na inej planéte. Vrtuľník odvtedy vykonal už 12 vzlietnutí.
Táto misia je súčasťou programu, ktorý zahŕňa aj misie na Mesiac s cieľom pripraviť sa na možný prieskum Marsu ľudskými posádkami.