Ťažké a ľahké jazyky
Podľa polyglotov, teda ľudí, ktorí ovládajú viacero jazykov, sú niektoré jazyky na osvojenie náročnejšie. Čím viac jazykov však človek ovláda, tým mu ide každý ďalší jednoduchšie. Medzi najnáročnejšie patria jazyky, ktoré sú kultúrne úplne odlišné a majú iný systém písma, ktorý si musíte osvojiť. Omnoho jednoduchšie sa vám preto budú učiť jazyky buď príbuzné slovenčine, alebo aspoň písané latinkou. Ak sa neviete rozhodnúť, skúste španielčinu alebo taliančinu.
Európania sa učia najčastejšie anglicky
Najpopulárnejším jazykom v Európe je podľa prieskumov neustále angličtina, ktorá sa vyučuje ako prvý cudzí jazyk na stredných školách v prevažnej väčšine členských štátov Európskej únie. Nasledujú francúzsky, nemecký, španielsky, ruský a taliansky jazyk.
Zamestnávatelia najčastejšie požadujú na Slovensku angličtinu, veľkou výhodou je ovládanie nemčiny. Francúzštinu je aj naďalej diplomatickým jazykom nielen v EÚ, ale aj v NATO a OSN.
Ak žijete v prihraničnej oblasti, môže sa vám hodiť jazyk susedov, či už ide o maďarčinu alebo poľštinu, mnoho zamestnávateľov hľadá aj ľudí so znalosťami severských jazykov.
Jazyky našich predkov
Možno ste zapátrali v rodinnej histórii a zistili, že vaši starí rodičia i ďalší predkovia pochádzali z oblastí, kde sa hovorilo rôznymi jazykmi. Rodinné zväzky môžete utužiť aj štúdiom týchto jazykov, vďaka čomu lepšie pochopíte tradície či spôsob života svojich blízkych. K jazykom našich predkov sa rozhodne oplatí vrátiť, či už ide o rusínčinu, ukrajinčinu, maďarčinu, jidiš, nemčinu alebo rómčinu.
Píšte si denník
Písanie denníka v cudzom jazyku pomáha rozvíjať písomný prejav. Nebojte sa, spočiatku nemusíte písať dlhé slohové úlohy. Zapíšte si nové slovíčka či frázy, ktoré ste sa v daný deň naučili, a postupne pridávajte krátke vety.
Ako si vybrať
Základom je správna voľba jazyka. Na štúdium cudzieho jazyka treba mať silnú motiváciu. Môže ísť o jazyk krajiny, v ktorej túžite jedného dňa študovať či bývať, alebo môže ísť o jazyk krajiny, s ktorou pravidelne pracovne komunikujete. Inou motiváciou sa môže stať štúdium jazyka vašich predkov alebo materinský jazyk vášho partnera. Na učenie nie je nikdy neskoro, dospelí sa vďaka dobrej motivácii dokážu učiť cudzie jazyky rovnako efektívne ako mladí.
Funguje učenie v spánku?
Žiaľ, ukazuje sa, že na učenie cudzieho jazyka treba byť bdelý a aktívny. Dostatok spánku však pri osvojovaní cudzieho jazyka zohráva dôležitú úlohu, pretože po správnom odpočinku funguje naša pamäť lepšie.