Chrumkavá, šťavnatá, s charakteristickou sviežou chuťou, ktorú milujeme, niekedy aj štipľavá. Obsahuje kopu vitamínov a minerálov – C, B1, B2, E, betakarotén, lykopén, vlákninu, draslík. Za štipľavosť vďačí kapsaicínu. Čerstvá paprika je veľmi zdravá zelenina a v mnohom prospieva nášmu telu, v tom sa zhodujú aj odborníci. Preto by nemala chýbať ani v našom vyváženom jedálnom lístku.
AKÚ PESTUJEME NA SLOVENSKU
Paprika, ktorú ste si v Kauflande práve vložili do nákupného vozíka, môže byť od spoločnosti Zelonax z Kolárova. Zeleninu vykupuje od menších aj väčších pestovateľov z úrodnej oblasti Žitného ostrova a dodáva ju do reťazca už niekoľko rokov. Menší farmári zväčša pestujú papriku vo fóliovníkoch, veľkí pestovatelia ponúkajú chutné plody z poľa. Na začiatku sezóny je to hlavne biela a zelená paprika, neskôr k nim pribudne sladká červená kapia. Sú to tradičné druhy papriky, ktoré sa na Slovensku pestujú.
„Od malopestovateľov vykupujeme počas sezóny papriku dva krát za týždeň tak, aby sme ju do reťazca dodávali čerstvú a dokonale zrelú. Taká je najchutnejšia. Veľkí pestovatelia ju dodávajú každý deň, podľa toho, ako dozrieva na poli,“ vysvetľuje Alexander Nagy, konateľ spoločnosti Zelonax. „Uvidíme, aká bude nakoniec úroda tento rok. Na jar nás potrápilo chladné počasie, v lete zasa horúce dni, takže bolo potrebné viac zavlažovať.“
ÚRODU ZBIERAJÚ RUČNE
Papriku pestujú už 25 rokov, takže skúseností majú na rozdávanie. Spoločnosť P&P trade z Komárna dodáva do reťazca sladkú aj štipľavú zelenú papriku, červenú papriku a čili papričky. Úrodu zbierajú na poli aj v skleníkoch.
„Paprika je známa svojou citlivosťou na prudké zmeny teplôt. Najlepšie sa jej darí pri teplotách 20°C – 30°C, pri ktorých dosahuje optimálny rast a produkciu plodov,“ hovorí o skúsenostiach s pestovaním tejto zeleniny Lilla Púchovská, majiteľka spoločnosti. „V skleníku však platí, že je potrebné zabezpečiť dostatočné vetranie, pretože keď teplota prekročí 35°C, paprika zhodí kvety či plody a prestáva rodiť. Vetranie v skleníku je dôležité aj na zabezpečenie prístupu opeľovačov ku kvetom. Keďže má plytšie korene, treba ju polievať častejšie ako rajčiaky. Ale priveľa zálievky tiež škodí koreňom a rastliny nie sú dosť silné.“
Bohatú úrodu zbierajú ručne, aby sa plody nepoškodili a zákazník dostal prvotriednu kvalitu. A darí sa im. S reťazcom spolupracujú od začiatku jeho pôsobenia na slovenskom trhu, teda už viac ako dvadsať rokov.
„Paprika je zelenina typická pre juh Slovenska, kde má jej pestovanie na poli aj vo fóliovníkoch dlhoročnú tradíciu. Je to skvelý tip na podnikanie aj pre menšie rodinné firmy, od ktorých úrodu vykupujú väčšie spoločnosti a tie spolupracujú s reťazcom. Aktuálne sa u nás pestuje paprika na výmere viac ako 200 hektárov,“ vysvetľuje Peter Slobodník, člen predstavenstva Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska.
CHUTÍ V STUDENEJ AJ TEPLEJ KUCHYNI
Určite s nami budete súhlasiť, že paprika je skvelá zelenina, ktorá má široké využitie v studenej aj teplej kuchyni. Klasikou v lete je lečo alebo plnená paprika v paradajkovej omáčke. No výborná je tiež v studených zeleninových šalátoch, plnená syrovou či bryndzovou plnkou, pečená, grilovaná, naložená v oleji. Z papriky pripravíte lahodnú sladkú i štipľavú nátierku. A tak by sme mohli pokračovať - tipov na jedlá s touto zeleninou je skutočne veľa. Inšpiráciu nájdete aj v receptoch na stránke Kauflandu.