Myslí si to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ako povedal v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo, vtedy by mal nastať najväčší vrchol ochorení aj hospitalizácií vzhľadom na infekčnosť ochorenia. Prípady budú podľa neho prudko pribúdať a potom nastane aj prudký pokles.
Podľa miery zaočkovanosti by však vývoj epidemickej situácie nemal presiahnuť polovicu vrcholu druhej vlny, aj pri tých vážnych prípadoch. „Pokiaľ sa neobjaví nová infekčnejšia mutácia, čo by však nemalo nastať, tak budeme sledovať vývoj imunity populácie a potom sa budeme baviť o ďalšej taktike očkovania,“ doplnil šéf rezortu zdravotníctva.
Napriek desiatim červeným okresom v rámci COVID automatu, či stúpajúcemu počtu nakazených a hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský neočakáva kritické zhoršenie epidemickej situácie. Nárast počtu chorých podľa jeho slov „kopíruje krivky, ktoré sme očakávali”.
„Máme zaočkovaných približne 50 percent dospelej populácie Slovenska,” uviedol s tým, že práve vďaka zaočkovaným Slovákom a tým, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali, sa vírus šíri menej agresívne. Cieľom rezortu v tretej vlne je najmä poskytovať bielu medicínu, ako aj všetky plánované zákroky čo najdlhšie. Preto je dôležité sledovať situáciu v nemocniciach.
Ministerstvo zdravotníctva SR očakáva, že vznikajúce epidémie budú lokálne a regionálne, nemocnice sú však na COVID pacientov pripravené po celom Slovensku. Na infekčných oddeleniach je vyčlenených 500 lôžok, pri naplnení týchto kapacít na 75 percent je minister pripravený dať príkaz na reprofilizáciu ďalších lôžok. „Za leto sa vybudovalo veľa pracovísk, ktoré majú možnosť kyslíkovej terapie,” doplnil Lengvarský. Upozornil však, že kapacity ARO oddelení, umelej pľúcnej ventilácie alebo kliník, ktoré poskytujú akútnu intenzívnu medicínu, sú obmedzené na 400 lôžok.
Minister tiež dodal, že vďaka skúsenostiam z prvej a druhej vlny sme lepšie pripravení aj čo sa týka ochranných pomôcok, aj v oblasti manažmentu pacienta, teda prípadných prevozov hospitalizovaných do menej vyťažených nemocníc.