Náš Najvyšší súd totiž odmietol potvrdiť pokutu za odmietnutie očkovania mamičke z Levíc a obrátil sa priamo na Súdny dvor EU v Luxemburgu, ktorý zabezpečuje dodržiavanie práva pri výklade zmlúv únie. Najvyšší súd sa v uznesení dokonca odvoláva aj na článok uverejnený v denníku Nový Čas a Úrad verejného zdravotníctva varuje pred nerešpektovaním súdneho rozhodnutia.
Podľa advokáta Juraja Bizoňa sa rozhodnutím Luxemburgu budú nakoniec musieť riadiť všetky európske krajiny. Levičanka je jedna z mnohých rodičov, ktorí za odmietnutie očkovania svojho dieťaťa boli regionálnym úradom verejného zdravotníctva predvolaní a následne pokutovaní. Stoeurovú pokutu však nenechala tak a obrátila sa až na Najvyšší súd. Ten rozsudok Krajského súdu v Nitre z marca tohto roku odmietol potvrdiť, prerušil konanie a predložil vec Súdnemu dvoru Luxemburgu.
Žiada ho, aby preskúmal súlad zákonov o povinnom očkovaní s článkom 3 Charty základných práv Európskej únie, teda či euroobčan má právo očkovanie odmietnuť. Najvyšší súd vidí ako problematickú samotnú argumentáciu slovenských úradov, že jednotlivec, ak odmietne očkovanie, je hrozbou pre verejné zdravie. Predseda senátu Miroslav Gavalec v uznesení píše, že samotní medicínski odborníci otvorene spochybňujú význam očkovania a upozorňujú na nebezpečné vedľajšie účinky očkovacích látok.
Práve preto „je podstatné rozhodnúť podľa európskeho práva, či majú možnosť jednotlivci po zvážení rizík odmietnuť preventívne očkovanie“. Najvyšší súd tiež pohrozil Úradu verejného zdravotníctva, že ignorovanie účinkov tohto súdneho rozhodnutia vyvolá administratívnu a tiež aj trestnoprávnu zodpovednosť úradníkov. Samotný úrad sa včera nevedel k uzneseniu, ktoré mu malo byť doručené už 14. augusta, vyjadriť, odpoveď prisľúbila hovorkyňa Lenka Skalická dnes.
Advokát Juraj Bizoň: 3 otázky, ktoré bude posudzovať Súdny dvor
1. Či má euroobčan právo využiť alebo odmietnuť prístup k preventívnej zdravotnej starostlivosti i vtedy, ak mu to vnútroštátne zákony neumožňujú?
2. Či právo odmietnuť očkovanie nevyplýva euroobčanovi už priamo z Lisabonskej zmluvy.
3. Či vôbec tzv. verejný záujem o ochranu zdravia môže na Slovensku vylúčiť matky z rozhodovania o zdravom vývoji ich detí?