Prebudenie zo spánku sa deje ako súčasť schopnosti tela reagovať na potenciálne nebezpečné situácie, ako je hluk, bolesť, teplota, svetlo či chrápanie. Ľudia si tieto prebudenia ráno nemusia pamätať, avšak niektorí sa môžu na druhý deň cítiť ospalí. Ako uvádza portál The Sun, výskum vedený Univerzitou v Adelaide v Austrálii zistil, že ak sú tieto poruchy časté, okrem iných zdravotných problémov súvisia s vyšším krvným tlakom.
Výskumníci použili údaje z troch oddelených štúdií, v ktorých účastníci počas jedného nočného spánku nosili monitor spánku. Každý dostal percentuálne skóre „vzrušujúcej záťaže“, ktoré zaznamenávalo, ako často sa v noci prebúdzali, na ako dlho a ako dlho celkovo spali.
Vplyvy sa však zdali byť väčšie, najmä pokiaľ ide o riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby. Na základe získaných dát sa ukázalo, že ženy, ktoré sa v noci prebúdzali najviac, mali o 60 až 100 percent vyššie riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby ako ženy, ktoré mali zdravý nočný spánok. Riziko smrti zo všetkých príčin sa tiež zvýšilo o 20 až 60 percent. Výskum ďalej ukázal, že nočné prebúdzanie u mužov nemá na ich zdravie zásadný vplyv.A ako zabrániť nočnému prebúdzaniu a tým si zlepšiť zdravie? Je nevyhnutné, aby sme si zabezpečili kvalitný spánok a vyvarovali sa všetkým rizikám, ktoré by nás mohli v noci prebudiť. Riešením môže byť zníženie hluku napríklad štupľami do uší, zatemnenie okien, liečenie chrápania či schudnutie.