Informovala o tom hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.
Otravou krvi sú najviac ohrození seniori nad 65 rokov, ľudia s oslabenou imunitou, tí, ktorí trpia chronickými chorobami ako cukrovka, rakovina, ochorenia obličiek a pľúc či pacienti po operáciách a po ťažkých zraneniach. "Náhle zlyhanie obličiek bolo diagnostikované u 1864 pacientov v sledovaných stacionároch, pričom z daného počtu zomrelo 736 osôb. Sepsa alebo aj septické stavy boli príčinou náhleho zlyhania obličiek u 291 osôb, pričom 60,8 percenta týchto pacientov zomrelo, teda 177 osôb," uviedla príklad Sivá.
Medzinárodné štúdie hovoria, že 20 až 40 percent všetkých otráv krvi vznikne mimo zdravotníckych zariadení. Jedna tretina až polovica postihnutých zomiera. "Sepsa môže vzniknúť aj po ľahkej infekcii. Infikovať sa môžete napríklad fyzickým poranením, ako sú uhryznutia od zvierat. Najrizikovejšie sú však infekcie, ktoré spôsobujú zápal pľúc (pneumóniu), infekcie močových ciest a vnútrobrušné infekcie. Netreba podceňovať ani pooperačné infekcie, keď je telo oslabené a vystavené nemocničným baktériám, ktoré môžu byť odolné voči antibiotikám," spresnil Národný portál zdravia (NPZ), ktorý prevádzkuje NCZI.
Medzi príznaky sepsy patria horúčka alebo znížená teplota, srdcová frekvencia vyššia ako 90 úderov za minútu či frekvencia dýchania vyššia ako 20 vdychov za minútu.
Na liečbu sepsy sa používajú viaceré lieky, najmä antibiotiká. Ako prevencia slúži očkovanie proti ochoreniu COVID-19, chrípke, pneumokokom a iným infekciám, ktoré môžu prispieť k vzniku sepsy. "Umývajte si často ruky a nepodceňujte dezinfekciu odrenín a rán," zdôraznil NPZ.