V tlačovej správe o tom informovalo SNSĽP. „Tak, ako pri ostatných pokusoch o prijatie podobnej legislatívnej úpravy, aj teraz stredisko upozorňuje na nesystematický charakter predkladaných zmien, ktoré viac odzrkadľujú osobné presvedčenie predkladateľov a prekladateliek, ako reálne potreby tehotných žien,“ uviedlo SNSĽP.
Podľa neho aj napriek tomu, že je návrh prezentovaný ako legislatíva na pomoc tehotným ženám, tak sa vo svojich ustanoveniach opakovane snaží o obmedzenie prístupu k bezpečnému umelému prerušeniu tehotenstva, čo podľa názoru strediska tehotným ženám viac uškodí, ako pomôže. Predkladaná legislatívna úprava je nesystematická a podľa SNSĽP výrazným spôsobom zhorší uplatniteľnosť práva matky dieťaťa a otca dieťaťa na súkromie, práva na súkromný a rodinný život a neprimeraným spôsobom zasiahne do ochrany telesnej integrity matky dieťaťa.
"Prístup k bezpečnej forme umelého prerušenia tehotenstva je prirodzeným obsahom práva na zdravie, ako aj práva na súkromný a rodinný život.,“ tvrdí SNSĽP. Ako ďalej pripomenulo, podľa viacerých rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva sú práva nenarodeného plodu nerozlučne spojené s právami tehotnej ženy. „Akýkoľvek zásah do reprodukčných práv musí brať na zreteľ mantinely primeranosti a potrebu ochrany práv nenarodeného plodu, ako aj práv matky,“ vyhlásilo SNSĽP.
Súčasné legislatívne nastavenie podľa SNSĽP chráni dostatočne tak práva matky, ako aj práva plodu, čo potvrdzuje aj judikatúra Ústavného súdu SR. „Rovnaký názor prezentujú aj prezidentka SR, verejná ochrankyňa práv, ako aj ďalšie relevantné ľudskoprávne organizácie. Stredisko v súlade s uvedeným vníma takéto návrhy zákonov ako ďalšiu snahu politizovať a dogmatizovať zdravotnú starostlivosť,“ dodalo SNSĽP.
Zákon o pomoci tehotným ženám predložila na septembrovú schôdzu parlamentu skupina poslancov na čele s Annou Záborskou (OĽaNO).