Kedy testovať
Ministerstvo školstva odporúča test realizovať „v pondelok a vo štvrtok ráno pred nástupom do školy, alebo kedykoľvek, keď žiak prejavuje jeden z príznakov.
Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová hovorí, že tieto testy sú na preventívne použitie dvakrát týždenne. „Ak by dieťa malo príznaky ochorenia, napríklad by malo horúčku, treba, aby rodič kontaktoval pediatra. Ak by mi doma ostal ešte jeden z testov a mala by som podozrenie, že dieťa je choré, tak vtedy by som ho tiež použila,“ dodala.
Pre koho sú samotesty
- môžu ich využiť všetci žiaci, aj zaočkovaní a aj tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19
Čo musíte spraviť, keď bude dieťa pozitívne
- žiak zostáva doma
- rodič kontaktuje detského lekára, ktorý mu stanoví ďalší postup, oznámi škole, že žiak mal pozitívny výsledok Ag samotestu, aby škola mohla pristúpiť k sprísneným hygienicko-epidemiologickým opatreniam
Kedy rodičia dostanú ďalšie samotesty
- Ministerstvo školstva v spolupráci so Správou štátnych hmotných rezerv a Ministerstvom vnútra SR distribuuje ďalšie antigénové samotesty na okresné úrady v sídle kraja. V závislosti od toho, ako budú rodičia využívať samotesty a či naďalej budú prejavovať záujem o takýto spôsob testovania, budú ďalšie testy distribuované školám, ktoré prejavia opätovne záujem.
Ako správne otestovať dieťa
1. Otvorte skúmavku s roztokom.
2. Vyberte tyčinku z obalu. Držte ju za plastovú časť. Zakloňte hlavu o 70 stupňov. Tyčinku zasuňte 2 cm a otáčajte ňou 4x proti stene dierky.
3. Postup zopakujte aj v druhej nosnej dierke.
4. Tyčinku vložte do skúmavky s roztokom až na dno. Steny skúmavky stláčajte proti sebe a tyčinkou otočte 5x.
5. Nakvapkajte 4 kvapky tekutiny v skúmavke do okrúhlej jamky na teste.
6. Počkajte 15 minút.