Ako uvádza portál Daily Mail, študentka učiteľstva Maddy Bourke sa nakazila koronavírusom minulý rok v Londýne, keď čakala na repatriačný let v snahe dostať sa domov do austrálskeho Melbourne. Napriek tomu, že ochorela pred ôsmimi mesiacmi, koronavírus jej stále strpčuje život. Trpí radom neurologických a fyzických symptómov vrátane slabosti, únavy a dýchavičnosti.
Maddy priznáva, že najviac ju trápi „mozgová hmla“ ktorú je veľmi unavuje. „Najlepším spôsobom, ako môžem popísať mozgovú hmlu, je, že chodím 24 hodín denne, 7 dní v týždni, ako keby som bola neustále v takom stave snov. Povedala som ľuďom, že sa mi zdá, že hovoria iným jazykom,“ povedala o svojich problémoch študentka.
Pacientov s dlhodobým koronavírusom s neurologickými príznakmi v nemocnici hospitalizujú rovnako ako pacientov s otrasom mozgu. Stále nie je známe, či je mozgová hmla spôsobená vírusom napádajúcim mozog alebo či ju vyvolávajú ďalšie príznaky, ako je únava a úzkosť. Maddy však tvrdí, že jej príznaky sú veľmi skutočné. „Vezmite to odo mňa, tento vírus je veľmi skutočný, veľmi vážny a má veľa dlhodobých následkov, s ktorými sa naozaj nechcete zaoberať," povedala.
Pacienti môžu pociťovať príznaky ochorenia COVID-19 aj niekoľko mesiacov po tom, ako vírus opustil ich telo, pričom „dlhým Covidom“ trpí približne každý desiaty človek, ktorý bol pozitívne testovaný. Doktor Michael Kidd povedal, že dlhý covid môže spôsobovať extrémnu únavu a vyčerpanie, dýchavičnosť, nedostatok fyzickej sily a mozgovú hmlu, pri ktorej je ťažké vytvárať jasné myšlienky. Obzvlášť znepokojivá je depresia, ktorá sa u pacientov s dlhým covidom vyskytuje. „Všetky tieto príznaky sa môžu objaviť potom, ako sa človek uzdraví z infekcie COVID-19,“ doplnil doktor.