Aj v tejto súvislosti si chce SaS pozvať ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) na rokovanie, aby si vydiskutovali otázky a výhrady strany. Piatkové vyhlásenie šéfa parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) o tom, že jeho hnutie sa nebude zúčastňovať na pracovnej skupine, ktorá má riešiť obnovu dôvery v právny štát, Sulíka prekvapilo.
"Každým ďalším opakovaním toho 'zaklínadla' je účinok slabší," reagoval Sulík na vyjadrenia Kollára aj o možnom odchode z koalície. Šéf SaS skonštatoval, že každý je nejaký a má svoj štýl komunikácie. Netreba podľa neho robiť zo všetkého drámu. Vyjadrenie Kollára ho však mrzí. Skonštatoval, že ešte na stredajšej (15. 9.) koaličnej rade súhlasil s nápadom. "Ale zmenil názor, to sa stáva," dodal Sulík.
Aktuálnu situáciu v bezpečnostných zložkách Sulík označil za neprehľadnú a zamotanú. Poukázal aj na to, že na internete už kolujú rôzne dokumenty. Potrebná je podľa neho uvážená reakcia, a aj preto sa chcú v strane rozprávať s ministrom vnútra. "Máme mnoho otázok, máme aj výhrady. Chceme viesť internú diskusiu, a potom sa vyjadríme aj verejne," poznamenal. Nechcel však konkretizovať, či majú zásadné výhrady, a aké otázky na ministra majú.
Reagoval aj na stiahnutie opozičného návrhu na odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, ktorá nedávno odišla zo strany Za ľudí do ministerského klubu SaS. Sulíka stiahnutie teší. Poznamenal, že jej odvolávanie by mohlo štiepiť koalíciu, keďže ešte nemajú definitívne uzavretú dohodu o prerozdelení postov po tom, ako skupina poslancov okolo Kolíkovej prešla do klubu SaS.
Poslanec zo strany Za ľudí Juraj Šeliga pripomenul, že súčasná koalícia vznikla na protikorupčnom základe. V reakcii na vyjadrenia Kollára sa pýta, kto bude vyšetrovať prípadnú korupciu pri miliónových investíciách do nájomných bytov, ak sa neurobí poriadok v silových zložkách. "Základom je nastaviť systém aj bezpečnostné zložky tak, aby platilo 'padni komu padni'. To, že sa dejú chyby, je evidentné. Dnes je totálny bordel v polícii," vyhlásil. Každá inštitúcia podľa neho musí mať jasné vedenie. V tomto sa však zastal Mikulca, pretože ak si sám nemôže vyberať personálne obsadenie, ťažšie ho bude podľa Šeligu meniť.
O vytvorení pracovnej skupiny informoval vo štvrtok (16. 9.) premiér Eduard Heger (OĽANO). Riešiť má obnovu dôvery v právny štát. Od pondelka (20. 9.) bude nepretržite zasadať. Pre vládu a parlament má pripraviť návrhy zmien pre zlepšenie fungovania súdov, polície a prokuratúry.