Informujú o tom tlačové agentúry AP a AFP.
Clooneyová (43) bude pôsobiť ako poradkyňa pre sudánsky región Dárfúr, kde podľa prokuratúry vládne sily a milície podporované Chartúmom vykonali genocídu. Ďalší poradcovia sa budú zameriavať na problematiku zločinov proti deťom, rodového prenasledovania, sexuálneho násilia a otroctva. "Som rád, že môžem privítať takú vynikajúcu skupinu odborníkov, a som vďačný za ich ochotu slúžiť ako moji osobitní poradcovia," uviedol vo vyhlásení nový hlavný prokurátor ICC Karim Khan z Británie, ktorý sa svojho úradu ujal v júli.
Clooneyovej post zameraný na Dárfúr je jedným z niekoľkých nových špeciálnych portfólií, ktoré vytvoril Khan. Podľa jeho slov boli členovia tohto špeciálneho poradného tímu vybraní z rozličných regiónov sveta na základe svojej kultúrnej, jazykovej a rodovej rozmanitosti.
Clooneyová, ktorá je libanonského pôvodu, bola predtým na ICC – jedinom permanentnom tribunáli pre vojnové zločiny na svete – zapojená do niekoľkých prípadov. Okrem iného zastupovala obete dárfúrskeho konfliktu v procese proti vodcovi milícií Džandžavíd, ozbrojenej skupine vytvorenej vládou. Clooneyová sa v minulosti zaoberala aj ľudskoprávnymi prípadmi z Iraku, Mjanmarska a Filipín, ako aj kriminálnymi prípadmi z Libanonu a bývalej Juhoslávie. Jej manžel, hollywoodsky herec George Clooney (60), je taktiež dlhoročným bojovníkom za ľudské práva v Dárfúre.
Podľa OSN v tamojšom konflikte v rokoch 2003 – 2004 zahynulo 300.000 ľudí a 2,5 milióna ďalších bolo vnútorne vysídlených. Boje vypukli, keď černošskí Afričania, sťažujúci sa na systematickú diskrimináciu, povstali so zbraňou proti Arabmi ovládanému režimu diktátora Umara Bašíra.