Aj inde v zahraničí dochádza čoraz častejšie k bezpodmienečnému prerušeniu pracovného pomeru s tými zdravotnými pracovníkmi, ktorí vakcínu proti COVID-19 odmietajú. Čaká Slovensko podobný scenár?
Kým téma povinného očkovania na Slovensku rozdúchava vášne bez ohľadu na profesiu, maďarských zdravotníkov, ktorí sa do 15. septembra nedali zaočkovať proti novému koronavírusu, prepustia zo zamestnania. „Mnohí z nich čakali na poslednú chvíľu a sú takí, ktorí sa dali zaočkovať iba preto, aby si udržali zamestnanie,“ uviedla predsedníčka Nezávislých odborov zdravotníkov (FESZ) Adrianna Soósová pre denník Népszava.
Pôvodný termín pre zaočkovanie zdravotníkov bol pritom posunutý o dva týždne. Situáciu v Maďarsku navyše sťažuje odchod 5 000 zdravotných pracovníkov tohto roku v marci. Podobná situácia je aj vo Francúzsku, kde prepustili zo zamestnania tisíce zdravotníkov. Ďalších 3 000 zdravotníkov bolo upovedomených o dočasnom prepustení. Mnohí radšej podali výpovede, než by sa dali zaočkovať, ultimátum pre všetkých bolo do 15. septembra.
Hrozí takýto scenár aj Slovensku?
Kým v zahraničí je povinné očkovanie zdravotníkov zavedené už mesiace, na Slovensku sa k tomuto kroku nepristúpilo. „Čo sa týka zaočkovanosti zdravotníkov, tak vo všeobecnosti evidujeme približne 80 % zaočkovanosť zdravotníkov a na kritických oddeleniach ako ARO, JIS a pod., tam ich je zhruba 90 % - 95 %. V niektorých nemocniciach je to trochu menej, niekde sa pohybujeme aj v pomere 75 %. Ministerstvo zdravotníctva má pripravenú analýzu, či je povinné očkovanie možné,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. „V tejto chvíli ale neplánujeme tento návrh predkladať,“ uzavrela Eliášová.