Názory lekárov sa rovnako nelíšia. „Nemyslím si, že u nás bude treba riešiť situáciu tak ako v Maďarsku. Na Slovensku je zaočkovaná drvivá väčšina zdravotníkov a neobávam sa ani neochoty absolvovať aj tretiu dávku,“ uviedol pre Nový Čas uznávaný gynekológ Jozef Španka. Infektológ Peter Sabaka je podobného názoru. „Nie je priestor pre takéto kroky na Slovensku. Nemôžeme si dovoliť na Slovensku vyradiť zdravotníkov preto, že nie sú očkovaní,“ povedal.
Kde prídu zdravotníci o prácu?
- Francúzsko - vyše 3 000 zdravotných pracovníkov suspendovali kvôli odmietnutiu vakcíny.
- Taliansko - 45 000 nezaočkovaných zdravotníkov bolo nútených vziať si neplatené voľno.
- Grécko - až 10 000 zdravotníkov môže prísť o prácu pre odmietnutie povinného očkovania.
- Maďarsko - údaje zatiaľ nie sú známe.
Ste za povinne očkovanie zdravotníkov?
NIE - je to kontraproduktívne
Peter Visolajský, lekár
- Už samotné povinné očkovanie zdravotníkov považujem za kontraproduktívne. Zdravotníci patria na Slovensku k najviac zaočkovaným skupinám obyvateľov. Myšlienka povinného očkovania zdravotníkov v podmienkach, keď ich máme zaočkovaných dosť a rovnako mám vysokú zaočkovanosť, a to niekoľko desiatok tisíc najrizikovejších starých ľudí by bolo absolútne nemiestne. Vláda by sa mala zamerať na to, aby sa dali zaočkovať tí najzraniteľnejší starí ľudia, ktorí stále nie sú zaočkovaní. Zdravotníci patria ku skupine, ktorá bola najviac premorená a najviac zdravotníkov prekonalo koronavírus a dokonca veľká väčšina zdravotníkov je už zaočkovaná.
ÁNO - zdravotníci by sa mali zaočkovať
Peter Sabaka, infektológ
- Je to zložité. Všetko je treba brať v slovenskom kontexte. Tie krajiny, ktoré zaviedli povinné očkovanie pre zdravotníkov, učinili racionálne. Lenže na Slovensku sa to uplatniť nedá, pretože u nás je odmietanie vakcíny pomerne rozšírené, hoci u zdravotníkov menej. Zdravotníkov máme zaočkovaných nejakých 70 %, z toho lekárov 80 %, takže celková preočkovanosť je omnoho vyššia než v bežnej populácii. Máme ale veľmi málo zdravotníkov. Máme málo sanitárov, sestier a relatívne málo lekárov. Teraz ak by sme chceli nejakým spôsobom vyradiť lekárov, ktorí nie sú zaočkovaní, tak by to mohlo ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Na druhej strane zdravotníci by očkovaní mali byť, pretože treba minimalizovať riziko toho, že sa zdravotníci nakazia, pretože tí môžu ďalej nakaziť pacientov, čo je veľmi neblahé. Keď sa nakazia, samozrejme vypadnú z práce a my tých zdravotníkov teraz potrebujeme na tretiu vlnu. Z toho pohľadu by bolo, samozrejme, veľmi vhodné, aby zdravotníci boli očkovaní.