Túto iniciatívu v piatok predstavil prezident USA Joe Biden. Spočíva v tom, že štáty sveta sa zaviažu k spoločnému cieľu znížiť do roku 2030 emisie metánu o najmenej 30 percent v porovnaní s úrovňami do roku 2020.
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na svojom konte na sociálnej sieti Twitter označila Bidenovu iniciatívu za dôležitý krok. Dodala, že "oslovíme globálnych partnerov, aby nás bolo čo najviac na boj proti emisiám metánu".
Po tom, ako EÚ a USA zverejnili svoje spoločné vyhlásenie, podporu s ich zámerom už vyjadrili Argentína, Ghana, Indonézia, Irak, Mexiko a Británia.
Iniciatíva má formálne odštartovať na summite COP26, ktorý v novembri v škótskom Glasgowe organizuje OSN.
Metán je silný skleníkový plyn a podľa najnovšej správy vedcov z Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) naň pripadá asi polovica čistého nárastu globálnej priemernej teploty o 1,0 stupeň Celzia od predindustriálnej éry, uvádza sa v spoločnom komuniké USA a EÚ.Píše sa v ňom tiež, že rýchle znižovanie emisií metánu je komplementárne k opatreniam prijatým v súvislosti s oxidom uhličitým a ďalšími skleníkovými plynmi a považuje sa za najúčinnejšiu stratégiu na obmedzenie globálneho otepľovania v strednodobom horizonte a na dosiahnuteľnosti jeho udržania na 1,5 stupňa Celzia.