Už 65. edícia podujatia priniesla pre Tourminátora a tím BORA–hansgrohe zisk žltého i zeleného dresu i dresu pre najlepšieho Slováka na štarte.
Sagan sa na domácich pretekoch s bohatou históriou predstavil vôbec po prvý raz. Počas svojho debutového štartu predvádzal celý týždeň konzistentné výkony. Aj vďaka kvalitnej príprave a tímovej stratégii si tak žltý dres udržal až do cieľa záverečnej štvrtej etapy, ktorá finišovala v Trnave.
Okrem toho vybojoval aj dres zelený za víťazstvo v bodovačke. Sagan tak rozšíril svoju zbierku triumfov z etapových pretekov, keď sa v roku 2011 tešil z titulu na Okolo Sardínie i Okolo Poľska a v roku 2015 ovládol v zámorí Okolo Kalifornie.
Etapu nevyhral
Víťazom záverečnej 159 km dlhej etapy s cieľom v Trnave sa stal Itamar Einhorn z Izraela. Sagan sa vo vypätom záverečnom špurte držal v tesnom závese za ním a obsadil druhé miesto.
„Dnes to bol pre mňa naozaj špeciálny deň. Štart etapy bol veľmi náročný. Chceli sme Quick Step dostať do problémov hneď z úvodu. Išli sme naplno s celým tímom. V cieli som sa sústredil predovšetkým na to, aby som bol v kontakte so špicom. Som rád, že z toho nakoniec bolo druhé miesto a celkový triumf na pretekoch,“ uviedol v cieli šťastný Sagan.
O týždeň vrchol
„Na Okolo Slovenska som prvýkrát, je to krásne, že sa mi podarilo hneď zvíťaziť, hoci to bolo bez etapového triumfu. Víťazstvo v celkovej klasifikácii je však pre mňa i celý tím oveľa väčší úspech,“ dodal trojnásobný majster sveta.
Už budúcu nedeľu zabojuje Peťo práve v Belgicku na cyklistických MS, ktoré budú pre neho vrcholom sezóny 2021, po ktorej sa rozlúči s nemeckým zoskupením BORA-hansgrohe a zamieri do francúzskeho tímu TotalEnergies, ktorému sa upísal na dva roky.
Ôsmy Slovák
Sagan sa stal ôsmym domácim víťazom Okolo Slovenska. Prvými dvomi Slovákmi s triumfom na domácich cestách boli ešte v ranom období pretekov Walter Renner (1958) a Matej Laczo (1964). V 70. rokoch sa k nim pridali Pavol Čambal a Josef Dvořák a po nežnej revolúcii ešte trojica Miroslav Lipták (1990), Ján Valach (1996) a Martin Prázdnovský. Ten triumfoval v roku 2005, čiže Saganov triumf prišiel po 16 rokoch.
- víťaz bodovacej súťaže: P. SAGAN 58
- víťaz vrchárskej súťaže: Garosio (Tal./Bardiani-CSF-Faizane) 37
- najlepší jazdec do 23 rokov: Andersen (Nór./Uno-X Pro Cycling)
- najlepší Slovák: P. SAGAN
- najbojovnejší jazdec etapy: Oss (Tal./BORA-hansgrohe)
- najbojovnejší jazdec pretekov: Garosio
- najlepší tím: DSM