Dôvodom sú riziká, ktoré by mohli byť spojené s účasťou nominanta NS SR v tejto pracovnej skupine. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.
Šéf NS SR Ján Šikuta tvrdí, že „tvorba trestnej politiky štátu je predovšetkým vecou moci zákonodarnej a výkonnej, úlohou moci súdnej je realizácia trestného práva v konkrétnych prípadoch aplikačnej praxe v súlade s pravidlami zavedenými zákonodarcom“.
Važanová ďalej informovala, že výkon súdnej moci sa musí uskutočňovať tak, aby bola po celý čas zachovaná požiadavka jej nezávislosti a nestrannosti, a to nielen v subjektívnej rovine, ale aj v objektívnej, smerom navonok. „Preto považuje (Šikuta - pozn. TASR) za lepšie vyhnúť sa všetkému, čo by mohlo poskytnúť čo aj len minimálnu zámienku na spochybnenie nezávislosti a nestrannosti Najvyššieho súdu ako inštitúcie i jednotlivých jeho sudcov,“ sprostredkovala Važanová stanovisko predsedu NS SR.
Šikuta zároveň poďakoval predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi (OĽANO) za možnosť vyslať nominanta súdu do tejto pracovnej skupiny. Uviedol, že NS SR podporuje odborné diskusie na témy spojené s právnym štátom, ktoré by mohli prispieť kvalite jeho fungovania.
Vznik pracovnej skupiny oznámila koalícia po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu. Zvolal ju premiér po tom, ako tento týždeň Úrad inšpekčnej služby zadržal štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ale aj dočasného riaditeľa inšpekcie.