Keďže táto dominanta hlavného mesta prechádza obnovou, nevyhne sa jej ani historická socha. Sv. archanjel Michal tak po 176 rokoch „zletel“ v pondelok na zem, kde ho už čakal celý rad nadšencov. Sochu za sprievodu čestnej stráže previezli cez Michalskú a Sedlársku ulicu až k Starej radnici, kde ju čaká rekonštrukcia.
Rekonštrukcia Michalskej veže sa začala v lete a potrvá 18 mesiacov. Rekonštrukciou má prejsť celá Michalská brána, všetky jej kameňosochárske a výzdobné prvky vrátane sochy svätého archanjela Michala a dvoch zvonov. „Je to pre nás príležitosť zamyslieť sa nad prezentáciou tejto významnej pamiatky,“ vysvetlila Katarína Selecká, hovorkyňa Múzea mesta Bratislavy, ktoré zastrešovalo celú akciu.
Vo vnútri sochy sa nachádzajú časové schránky, ktoré tam boli vložené v roku 1845. Nastane tak jedinečná možnosť preskúmať ich. Od stredy 22. septembra až do nedele 26. septembra bude socha archanjela Michala vystavená v priestoroch Starej radnice, kde sa ňou môže pokochať široká verejnosť. „Archanjel Michal je patrónom mesta. Je to významný symbol Bratislavy, ktorý si ctíme,“ zakončila starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.
História sochy
- Michalská veža bola postavená v 15. storočí ako súčasť mestského opevnenia.
- V polovici 18. storočia bola spoločne s ďalším podlažím osadená aj medená socha sv. archanjela Michala.
- Biblický motív víťazného boja archanjela proti drakovi (symbol diabla), pochádza z dielne majstra Petra Ellera.
- V správe mesta Bratislavy je socha od roku 1962.
- Celkovo bola sňatá a rekonštruovaná dvakrát, v roku 1812 a 1845.
- Soche momentálne chýba predlaktie pravej ruky, pravé krídlo, meč i ľavé ucho.
Sprevádzať sochu je pre mňa česť
Dávid (21), Bratislava, jeden z rytierov čestnej stráže
Bol som už na rôznych akciách, toto bol však jedinečný zážitok. Teší ma však, že som ju nemusel nosiť, iba doprevádzať. Bol to veľmi naplňujúci pocit. História je môj koníček a som rád, že ju môžem takýmto spôsobom oživiť.