Ako píše imeteo, po tisíckach menších zemetrasení s magnitúdou do 3,0 došlo v nedeľu o 15.15 hod. k silnej erupcii sopky Cumbre Vieja na ostrove La Palma na Kanárskych ostrovoch. Pri výbuchu došlo k uvoľneniu veľkého množstva popola a následne sopka vyvrhla lávové prúdy, ktoré dosahovali výšku okolo 500 metrov.
Erupcia pokračuje aj v pondelok, pričom sa vytvorilo spolu až 8 lávových prúdov, ktoré stekajú po úpätí sopky a bezprostredne ohrozujú obyvateľov žijúcich pod vulkánom. Láva pohltila približne 100 domov. Očakáva sa, že prúdy lávy vstúpia do mora pri pobreží Tazacorte.
„Lávový prúd s priemernou výškou šesť metrov doslova žerie domy, infraštruktúru, plodiny, ktoré nájde na svojej ceste k pobrežiu údolia Aridane,“ uviedol prezident Mariano Hernández Zapata. Zatiaľ bolo evakuovaných viac ako 5000 obyvateľov, pričom na ostrove La Palma dochádza k ďalším evakuáciám a počet evakuovaným osôb sa podľa odhadov môže aj zdvojnásobiť. Celkový počet obyvateľov na La Palma je približne 85 000.
Ostrov sa zdvihol o 19 centimetrov. Ide o prvú sopečnú erupciu na ostrove od roku 1971. Sopka bola relatívne pokojná až do roku 2017, kedy sa začali objavovať príležitostné roje zemetrasení. Bol to prvý znak pomaly sa hromadiacej magmy v jej hlbších nádržiach.
Pred samotnou erupciou bol zaznamenaný výrazný roj zemetrasení. Celkovo bolo v tomto roji zistených viac ako 20 000 otrasov. Intenzívnu aktivitu zemetrasenia sprevádzala aj deformácia zeme. To bol jasný znak toho, že seizmickú krízu spôsobil pohyb a hromadenie magmy pod sopkou. Údaje naznačujú, že od začiatku seizmickej krízy sa zem zdvihla o viac ako 19 cm.
Prúdy lávy postupne chladnú a podľa prognóz by mali niektoré z nich skončiť v mori, čím postupne pominie lávové nebezpečenstvo na ostrove.
Podľa vulkanologického ústavu Kanárskych ostrovov (Involcan) sopka vypustila do atmosféry 6 000 až 9 000 ton oxidu siričitého. Oblak popola dosiahol výšku 2500 m n. m. a pohybuje sa na juhozápad, čo však momentálne nemá vplyv na prevádzku letísk a letov.