Hovorca rezortu americkej diplomacie Ned Price uviedol, že ruské vedenie uplatnilo zákony proti údajným extrémistickým organizáciám, zahraničným agentom a nežiaducim organizáciám, čím výrazne obmedzilo politický pluralizmus pri hlasovaní.
Tieto obmedzenia sprevádzali aj "rozsiahle snahy o marginalizáciu nezávislých politických osobností". Pride pripomenul, že ruské úrady zabránili nezávislým subjektom zo zahraničia, aby monitorovali priebeh volieb v Rusku.
"Vyzývame Rusko, aby si splnilo svoje medzinárodné záväzky v oblasti dodržiavania ľudských práv a základných slobôd a ukončilo svoju nátlakovú kampaň na občiansku spoločnosť, politickú opozíciu a nezávislé médiá," uvádza sa vo vyhlásení amerického ministerstva. K vyhláseniu USA došlo v Rusku po tom, čo ruská opozícia obvinila vedenie krajiny z podvodu na voličoch, keď podľa zatiaľ predbežných výsledkov je za víťaza volieb označovaná vládna strana Jednotné Rusko, ktorá podporuje prezidenta Vladimira Putina.
Predseda zahraničného výboru ruskej Štátnej dumy Leonid Sluckij v reakcii na vyhlásenie Washingtonu uviedol, že Spojené štáty sú nahnevané, že ich pokusy o ovplyvnenie politickej situácie v Rusku boli neúspešné.