V krajine však budú podľa neho aj naďalej platiť mimoriadne opatrenia, ktoré tam zaviedol koncom júla. Informovala o tom agentúra AFP.
"Mimoriadne opatrenia budú platiť aj naďalej a predseda vlády bude vymenovaný, ale na základe prechodných ustanovení reagujúcich na vôľu ľudu," povedal Saíd v televíznom prejave v meste Sídí Bú Zíd, kde sa v decembri 2010 protestmi proti nezamestnanosti začala vlna revolúcií v Tunisku i ďalších krajinách regiónu, známa aj ako arabská jar. Podľa agentúry Reuters Saíd tiež oznámil, že predloží nový volebný zákon.
Saíd 25. júla odvolal z funkcie premiéra Hišáma Mašíšího a následne pozastavil činnosť parlamentu na 30 dní. Poslancom tiež odobral imunitu. Koncom augusta následne pozastavenie činnosti parlamentu predĺžil. Podľa agentúry AFP tým uvrhol Tunisko do ústavnej krízy. Saíd však tvrdí, že koná v súlade s ústavou. Kritici to označili za prevrat.
Prezident odvtedy prepustil desiatky vládnych úradníkov a niektorí jeho kritici boli zatknutí alebo umiestnení do domáceho väzenia, pripomína agentúra DPA.
Počas pondelňajšieho prejavu v meste Sídí Bú Zíd zopakoval, že trvá na tom, že jeho kroky sú v súlade s ústavou, ktorá umožňuje hlave štátu prijať "mimoriadne opatrenia" v prípade "bezprostrednej hrozby" pre národnú bezpečnosť.
Tunisko, ktorému sa ako jedinej krajine v regióne severnej Afriky podarilo po udalostiach tzv. arabskej jari v roku 2011 zvládnuť prechod k demokracii, trpí vážnou hospodárskou krízou, ktorá postihuje najmä mladých ľudí. Situáciu ešte zhoršila pandémia nového koronavírusu.