Hovorca amerického rezortu diplomacie Ned Price uviedol, že "správy o nedostatku záruk pre spravodlivý proces spochybňujú férovosť tohto rozsudku". Washington podľa neho znepokojili najmä správy o tom, že Rusesabagina mal obmedzený prístup k svojim právnikom i príslušným dokumentom a súdnym spisom. "Naliehavo žiadame rwandskú vládu, aby podnikla kroky na preskúmanie týchto nedostatkov a zaistila, aby sa už v budúcnosti nič podobné nezopakovalo," dodal.
Šesťdesiatsedemročného bývalého manažéra hotela Hôtel des Mille Collines v Kigali, ktorého odsúdili v pondelok na 25 rokov väzenia, preslávil hollywoodsky film z roku 2004 o tom, ako zachránil vyše 1200 ľudí, ktorí počas genocídy v Rwande našli útočisko v jeho hoteli. Genocída v Rwande si v roku 1994 vyžiadala viac než 800.000 obetí, väčšinu z nich tvorili príslušníci etnickej menšiny Tutsiov.
Samotný Rusesabagina, príslušník etnika Hutuov, sa neskôr stal významným kritikom rwandského prezidenta Paula Kagameho a od roku 1996 žil v exile v USA a Belgicku. Zadržali ho v auguste minulého roka po tom, ako lietadlo, ktorým letel do Burundi, pristálo v rwandskom Kigali, čo jeho stúpenci označili za únos.
Jeho rodina, príbuzní a tím obhajcov odmietli celý proces ako politický. Od marca sa Rusesabagina odmietal zúčastňovať na pojednávaniach. Nezúčastnil sa ani na pondelkovom vynášaní rozsudku