J&J vo vyhlásení, ktoré zverejnila v utorok, uviedla, že zrealizovala dve úvodné štúdie a zistila, že ďalšia dávka jej vakcíny zvýšila hladinu protilátok u ľudí vo veku 18 až 55 rokov. Výsledky štúdií však ešte neposúdili odborníci mimo firmy.
„Posilňujúca dávka vakcíny Johnson & Johnson proti ochoreniu COVID-19 zvyšuje hladinu protilátok u účastníkov štúdie,“ konštatoval Mathai Mammen, globálny šéf výskumu a vývoja v spoločnosti J&J. Firma rokuje s regulačnými úradmi, napríklad s americkým Úradom pre kontrolu potravín a liekov, Európskou liekovou agentúrou a s ďalšími, o použití jej posilňujúcej dávky vakcíny.
Druhá dávka očkovacej látky podaná 56 dní po prvej poskytla účastníkom globálnej klinickej štúdie 75-percentnú ochranu pred symptomatickým priebehom ochorenia COVID-19 a účastníkom štúdie v Spojených štátoch dokonca až 94-percentnú ochranu. Tieto rozdiely vo výsledkoch štúdií neboli v tlačovom vyhlásení J&J vysvetlené, môžu však súvisieť s menším počtom variantov vírusu v USA v čase testovania, konštatuje agentúra AFP.
Čo sa týka zabránenia vážnemu priebehu covidu, preukázala vakcína v USA najmenej 14 dní po podaní druhej dávky účinnosť 94 percent. Podľa AFP však išlo o relatívne malú vzorku prípadov. Po podaní druhej dávky po dvoch mesiacov od prvej stúpol počet protilátok štvor- až šesťnásobne v porovnaní s ich množstvom po prvej dávke.
Ak sa posilňujúca dávka aplikovala šesť mesiacov po prvej, "hladina protilátok narástla týždeň po vakcinácii touto podpornou dávkou deväťnásobne a štyri týždne po druhej dávke stúpla na 12-násobnú hodnotu", uvádza J&J. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) očakáva, že druhá dávka tejto pôvodne jednodávkovej vakcíny bude nevyhnutná, avšak pred konečným rozhodnutím potrebuje viac dát.