Podľa Martiny Petránovej zo Štátnych lesov TANAP-u zrejme nebudú posledné, keďže lesníci evidujú viacero podobných jedincov so zmeneným správaním. Hlavným dôvodom tohto kroku bola podľa nej bezpečnosť domácich obyvateľov, ako aj návštevníkov Vysokých Tatier.
"Už v minulosti sme mali viacero prípadov, keď jelenica vyštartovala proti psovi a jeho majiteľ pritom utŕžil pár kopancov. Vlani sa dokonca stalo, že pri takomto strete došlo k usmrteniu štvornohého miláčika. Teraz je, navyše, obdobe ruje, keď sa problémy zintenzívňujú, preto sme sa rozhodli takýmto spôsobom predísť prípadným úrazom," vysvetľuje zoológ Štátnych lesov TANAP-u Jozef Hybler.
Odchytom sa podľa jeho slov takisto eliminuje aj riziko stretu zveri s motorovými vozidlami, ktoré by mohlo mať fatálne následky pre obe strany. Za posledných päť rokov lesníci v intravilánoch tatranských osád odchytili takmer dve desiatky jeleňov a jeleníc, ktoré vykazovali zmenené správanie, väčšina z nich skončila vo zvernici v Tatranskej Javorine.
Zoológ však pripomína, že ani týmto odchytom sa problém so synantropnými jedincami v meste Vysoké Tatry nevyriešil. Aj teraz sa lesníci snažia nájsť nový domov ďalšiemu takémuto jednoročnému jeleňovi, ktorý rád vyhľadáva sídlisko Pod lesom v Dolnom Smokovci.
"Naším cieľom je dostať synantropné jedince z intravilánov tatranských osád a dosiahnuť stav, keď jelenia zver a jej predátori nebudú navštevovať toto prostredie,“ dodáva Hybler s tým, že nemuselo by k tejto situácii vôbec dôjsť, keby ľudia jelene a jelenice neprikrmovali a pamätali na to, že hoci pôsobia krotko, stále ide o divú zver.